Aktualności

Mamy już rok!

Data publikacji: 2011-09-13

Bohaterowie Bitwy Nad BzurąW dniu dzisiejszym mija rok od oficjalnej premiery Portalu 'Bohaterowie Bitwy Nad Bzurą'. Możemy bez przesady napisać, że nasz projekt okazał się sukcesem. Od 12 miesięcy pracujemy nad ustalaniem miejsc pochówku i należytym upamiętnieniem losów tysięcy żołnierzy poległych w największej bitwie Września 1939 r. Coraz częstsze słowa podziękowań od rodzin, które po ponad siedemdziesięciu latach mogą nareszcie odwiedzić groby swoich bliskich, napawają nas dumą i motywują do jeszcze cięższej pracy nad rozwojem projektu.

Dzięki wspólnej pracy Redakcji Portalu, wolontariuszy - pasjonatów historii oraz rodzin poległych udało się dotychczas zredagować biogramy 5509 osób, które straciły życie podczas działań wojennych nad Bzurą lub w ich następstwie. Do biogramów dołączone są tysiące pamiątek związanych z poległymi, wśród nich archiwalne i współczesne fotografie czy reprodukcje cennych dokumentów wojskowych lub cywilnych.

Pragniemy podkreślić, że wiele biogramów wymaga jeszcze pogłębionych badań archiwalnych i terenowych. Początkowo projekt miał objąć tylko powiat sochaczewski. W odpowiedzi na liczne prośby użytkowników Portalu stworzyliśmy bazę około 160 nekropolii z obszaru szeroko rozumianego Pola Bitwy nad Bzurą i umożliwiliśmy tworzenie biogramów pochowanych tamże ofiar.

Już dziś wiemy, że nawet w pierwotnych ramach terytorialnych Projektu pozostało do rozwikłania wiele zagadek i wkrótce pojawią się nowe nazwiska. Przed nami kolejne miesiące, a zapewne i lata wytężonej pracy nad publikacją informacji o Bohaterach Bitwy nad Bzurą. Warto jednak podjąć wysiłek dla ustalenia choćby jednego, kolejnego nazwiska. Traktujemy nasze działania w kategoriach pracy naukowej dlatego też weryfikujemy wszystkie możliwe źródła i doniesienia. Choć nie zawsze znajdujemy odpowiedź, to z każdym dniem nasza wirtualna Ściana Pamięci zawiera coraz więcej nazwisk.

Korzystając z okazji pragniemy wyrazić swoje wyrazy wdzięczności dla wszystkich wolontariuszy i partnerów instytucjonalnych, którzy od niemal roku wspierają nasze działania.

Tomasz Karolak i Marcin Prengowski

Galeria zdjęć

Referuje Przemysław Dąbek - najmłodszy kawaler medalu Pro Memoria.Referuje dr Piotr Łysakowski z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.Referuje prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.Referuje Bogusław Kwiatkowski.Referuje Alfred Nowiński.Twórcy portalu - Marcin Prengowski i Tomasz Karolak.Konferencja promocyjna - 14 września 2010, Sochaczew.Uroczysty apel poległych na kwaterze wojennej w Sochaczewie, ul. Traugutta.Uroczystości na cmentarzu w Sochaczewie, ul. Traugutta.Płk Wiesław Misztal, Dyrektor Departamentu Wojskowego Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych składa kwiaty na cmentarzu w Sochaczewie, ul. Traugutta.
Jerzy Żelichowski, Zastępca Burmistrza Miasta Sochaczew składa kwiaty na cmentarzu w Sochaczewie, ul. Traugutta.Przedstawiciele Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą składają kwiaty na cmentarzu w Sochaczewie, ul. Traugutta.

Komentarze

DLA WSZYSTKICH KTÓRZY PRACUJĄ NAD PROJEKTEM- BRAWO !DLA TYCH CO CO CHOĆ TROSZKĘ INTERESUJĄ SIĘ HISTORIĄ JEST TO ŹRÓDŁO WIELU INFORMACJI. ŻYCZĘ ABY NA TYM URODZINOWYM TORCIE Z ROKU NA ROK PRZYBYWAŁO ŚWIECZEK ! BRAWO KAWAŁ DOBREJ ROBOTY! POZDRAWIAM

dodany przez: Romualda Ryba, 2011-09-15

Brak słów aby należycie podziękować tym wszystkim którzy pracują nad tym projektem.Wzruszenie i lzy rodzin które po 72-latach mogą odwiedzić grób swoich bliskich niech będą dla was największą nagrodą.Tak trzymac.Pozdrawiam. Janusz Zebrucki

dodany przez: rohe, 2011-09-26