Aktualności

Cenna pamiątka w rękach rodziny

Data publikacji: 2021-11-12

Awers dolnej połówki nieśmiertelnika Albina Rzepiaka odnalezionej w rejonie miejscowości Laski (pamiątka ze zb. prywatnych

Z radością informujemy, że dzięki naszemu pośrednictwu w październiku br. członkowie rodziny kpr. Albina Rzepiaka po przeszło osiemdziesięciu latach otrzymali cenną pamiątkę po krewnym. Jeden z użytkowników portalu przekazał im wojskowy znak tożsamości żołnierza, tzw. nieśmiertelnik, odnaleziony w rejonie miejscowości Laski na skraju Puszczy Kampinoskiej.

Albin Rzepiak we wrześniu 1939 r. służył jako podoficer rezerwy w 9 Pułku Ułanów Małopolskich ze składu Podolskiej Brygady Kawalerii armii 'Poznań'. Walczył m.in. w bitwie nad Bzurą, a swój szlak bojowy zakończył pod Warszawą, gdzie został wzięty do niewoli niemieckiej.

W licznych źródłach, a także początkowo w naszej bazie danych, figurował jako poległy w kampanii 1939 r. Jego miejsce pochówku miało znajdować się na cmentarzu wojennym w Laskach. Dopiero nawiązanie kontaktu z wnuczką podoficera, co nastąpiło w lipcu br., umożliwiło pozyskanie informacji niezbędnych do konwersji karty poległego w kartę weterana, a następnie jej aktualizacji.

Ciesząc się szczęściem rodziny, zapraszamy do lektury biogramu Bohatera.

Redakcja


Komentarze

Wspaniała wiadomość! Gratulacje!

dodany przez: woj, 2021-11-14