Aktualności

82. rocznica wybuchu II wojny światowej

Data publikacji: 2021-09-01

Szlaban graniczny z godłem Polski na przejściu granicznym Orłowo Kolibki w Gdyni niszczony 1 września 1939 r. przez żołnierzy niemieckich (źródło: Wikimedia Commons).W dniu dzisiejszym mija 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

W najbliższych dniach bierzmy udział w rocznicowych uroczystościach patriotycznych, organizowanych nie tylko przez najwyższe władze państwowe, lecz również w niemal w każdym mieście czy gminie. Odwiedzajmy również cmentarze, kwatery i mogiły wojenne, by zapalić znicze w intencji tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny.

Zachęcamy także do odwiedzania ściany pamięci i wirtualnych cmentarzy udostępnionych na naszym portalu i zapalania wirtualnych świeczek w hołdzie uczestnikom największej bitwy kampanii polskiej 1939 r. - bitwy nad Bzurą.

Redakcja


Komentarze

Wśród weteranów bitwy nad Bzurą brak Henryka Hromady oficera 55 pułku piechoty Armii Poznań. Prosimy w imieniu rodziny o dodanie.

dodany przez: piotrwis1950, 2021-09-01