Karta poległego

Nazwisko: FRANKIEWICZ
Imię #1: Konrad
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca:
Imię matki:
Nazwisko rodowe matki:
Data urodzenia: 19 luty 1899
Miejsce urodzenia:
Rodzeństwo: Anna (po mężu Kocanka)
Stan cywilny: żonaty
Małżonek: Stanisława Frankiewicz (z d. Małkowska, zm. 1976)
Dzieci: Heliodora (po mężu Siółkowska, ur. 1931), Łucja (†), Wiktor (†)
Ostatni adres: Toruń
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód: podoficer zawodowy
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko:

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz, zawodowa służba wojskowa
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Pomorze
Rodzaj broni lub służby: Piechota
Stopień:

sierż.
Przydział na 1 września 1939: 4 DP
Jednostka: 14 pp
Funkcja na 1 września 1939: zastępca dowódcy plutonu 3 kompanii ckm w III batalionie
Przydział po 1 września 1939: 14 pp
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej:
Odznaczenia: Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918/21, Medal 10-lecia Odzyskania Niepodległości, Medal Brązowy za Długoletnią Służbę
Wrzesień 1939 - szlak bojowy: wraz z 14 pp, m.in. w bitwie nad Bzurą
Data śmierci: 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Iłów
Przyczyna śmierci: poległy
Okoliczności śmierci: Poległ w wyniku nalotu bombowego, który zmiótł pododdział i sprawił, że według naocznego świadka "flaki ludzkie i końskie wymieszane na drzewach wisiały" (tradycja rodzinna - Jacek Ziółkowski).
Pierwotne miejsce spoczynku #1:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Iłów, kwatera wojenna
Lokalizacja grobu:
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: jedna z dwudziestu sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje: "Babcia opowiadała mi, że Dziadek w przeddzień wybuchu wojny ubrał mundur, spakował się i począł żegnać się z rodziną (żona i troje małoletnich dzieci - 8, 13 i 15 lat). Babcia wpadła w panikę: »gdzie idziesz, przecież sam mówiłeś, że twoi koledzy (bdb) przebrali się w cywilne ciuchy i poukrywali na mieście«. »Moja droga, gdyby każdy tak zrobił, kto miałby bronić Ojczyzny?«. Wyszedł i przepadł bez wieści" (Ziółkowski 2019). "Po 71 latach dzięki temu portalowi została odnaleziona wspólna mogiła żołnierzy, w tym mojego Dziadka. Ile łez wylała moja rodzina po Nim! Był bardzo kochany. Z dzieci jedynie jego córka Łucja dożyła chwili odnalezienia mogiły. Mój brat i ciocia byli na grobie, jest to głębokie, nieprawdopodobne przeżycie" (Hanna Jankowska, wnuczka pochowanego, dn. 15 X 2010 r.).
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły: "Rodzina szukała Dziadka do roku 2010, kiedy to dzięki temu portalowi odnalazłem grób Dziadka w zbiorowej mogile w Iłowie. Wcześniej zgłosił się kolega Dziadka z oddziału, opowiadając, że 17 września znaleźli się pod Iłowem, ale na skutek dramatycznie intensywnych i skutecznych nalotów bombowych ich formacja uległa całkowitemu rozbiciu i rozproszeniu, nie znał dalszych losów kolegów" (Ziółkowski 2019).
Źródła: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 199.

Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (Hanna Jankowska, wnuczka pochowanego).

Tradycja rodzinna (Jacek Ziółkowski, wnuk pochowanego).

Ziółkowski J., Prawda o Wrześniu 1939, http://www.bohaterowie1939.pl/_content.php?a=memories&ItemID=77, 26 XII 2019 (dalej: Ziółkowski 2019).

Uwagi: Wnuki: Hanna, Krzysztof, Piotr (zm. 2015, Niemcy), Jacek; prawnuki: Magda (córka Hanny), Paweł (syn Jacka) i Paulina (córka Piotra); praprawnuki: Zuzanna i Maja Małysz (córki Piotra w Niemczech).
Ostatnie zmiany: 2020-02-01 00:41:18 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Jedna z kart z legitymacji podoficerskiej sierż. Konrada Frankiewicza (dok. ze zb. rodzinnych).Sierż. Konrad Frankiewicz na fotografii z legitymacji podoficerskiej (fot. ze zb. rodzinnych).Konrad Frankiewicz upamiętniony na jednej z dwudziestu sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie. Stan z dn. 26 września 2009 r. (fot. Tomasz Karolak)

Komentarze