Aktualności

Bitwa nad Bzurą 1939-2019

Data publikacji: 2019-09-09

Pobojowisko w miejscu przeprawy żołnierzy Wojska Polskiego przez dolną Bzurę we wrześniu 1939 r. (fot. ze zb. Narodowego Archiwum Cyfrowego).Równo 80 lat temu rozpoczęło się największe i najkrwawsze starcie zbrojne kampanii polskiej 1939 r. - bitwa nad Bzurą. Toczona w dniach 9-22 września 1939 r. przez armie 'Poznań' i 'Pomorze' na rozległych obszarach południowo-zachodniego Mazowsza i środkowej Polski, od samego początku była operacją zaczepną, starannie zaplanowaną oraz wynikającą z inicjatywy strategicznej i ofensywnej postawy polskiego dowództwa.

Mimo, iż zakończona klęską, o czym zadecydowało użycie przez Niemców wszystkich dostępnych w rejonie walk sił lądowych i powietrznych, odegrała ważną rolę w przebiegu całej kampanii, dezorganizując niemieckie natarcie w kierunku Wisły i stwarzając możliwość kontynuowania obrony Warszawy, a w rezultacie opóźniając jej kapitulację.

O determinacji i poświęceniu żołnierzy Wojska Polskiego w bitwie nad Bzurą świadczą do dziś zbiorowe mogiły, kwatery i cmentarze wojenne, rozsiane w liczbie kilkudziesięciu od Włocławka i Kutna po Warszawę i od Łodzi po Płock. Spoczywają w nich tysiące z tych, którzy według gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby, dowódcy armii 'Poznań', 'starali się wykonać niewykonalny w 1939 r. obowiązek: obronę Polski'.

Chwała Bohaterom!

Redakcja


Komentarze

Właśnie chwała Bohatera dzięki IM za to co zrobili i zapłacili najwyższa cenę .Dziś my możemy cieszyć się wolnością. Dziękuję Wam

dodany przez: MARIA, 2019-09-15

Przyłaczam sie do Pani wypowiedzi. Chwała Poleglym Zołnierza .Moj Ojciec Franciszek Kmieciak ,zołnierz Obrony Narodowej Jarocin-wdni 16 o6 1939 polegl wBudach Iłowskich i spoczywa wKwaterze Wojenej na cmentarzu parafialnym w Iłowie. Syn poległego żołnierza Mieczysław Kmieciak.

dodany przez: Mieciu70, 2019-09-18

Witam serdecznie dzisiaj jest 11.11 i obchodzimy Świeto Niepodległości w czasie, kiedy żyjemy bezpiecznie dzięki tym wszystkim ,którzy oddali swoje życie . Mam tutaj Dziadka-JÓZEFA PIETRZAKA ,którego nie możemy znależć mimo intensywnych poszukiwań i jedynym miejscem gdzie mogę zapalić chociaż wirtualny znicz to właśnie jest ta strona. Dziękuję

dodany przez: Wioletta, 2019-11-11