Aktualności

80. rocznica wybuchu II wojny światowej

Data publikacji: 2019-09-01

Niemcy wkraczają do Polski - fotografia pozorowana (źródło: Wikimedia Commons).1 września 2019 r. obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - największego i najtragiczniejszego w skutkach konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości. Wojna, rozpoczęta niemieckim atakiem na Polskę, miała trwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

W zbiorowej świadomości Polaków wrzesień jest miesiącem, który tradycyjnie kojarzy się z wojną, szczególnie z kampanią 1939 r., jej grozą i tragizmem. W związku z tym w całym kraju odbywają się uroczystości patriotyczne, organizowane nie tylko przez najwyższe władze państwowe, lecz również w niemal w każdym mieście czy gminie. Zachęcamy do udziału w tych uroczystościach.

Warto w najbliższych dniach odwiedzić cmentarze, kwatery lub mogiły wojenne i zapalić znicze w intencji tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny: poległych, zmarłych z ran czy zamordowanych. Zachęcamy również do odwiedzania wirtualnych cmentarzy i ściany pamięci udostępnionych na naszym portalu, by zapalić wirtualne świeczki poległym i weteranom, którzy w trakcie największej bitwy Polskiego Września 1939 r. - bitwy nad Bzurą - starali się z poświęceniem 'wykonać niewykonalny w 1939 r. obowiązek: obronę Polski'.

Cześć ich pamięci!

Redakcja


Komentarze