Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych'

Data publikacji: 2020-03-01

1 Marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych (materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej).1 marca br., już po raz dziewiąty, obchodzimy w całym kraju Narodowy Dzień Pamięci 'Żołnierzy Wyklętych' - święto państwowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu z 4 lutego 2011 r. 'w hołdzie »Żołnierzom Wyklętym« - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu'.

W tym szczególnym dniu, chcąc oddać hołd żołnierzom tzw. drugiej konspiracji, dla których wojna nie zakończyła się w 1945 r., a ich heroizm i bohaterstwo przez wiele lat zakłamywano, pragniemy przypomnieć sylwetki tych z nich, którzy swą walkę o wolność i niepodległość Ojczyzny rozpoczynali jeszcze we wrześniu 1939 r. nad Bzurą..

Udostępnione poniżej biogramy przygotowaliśmy w ramach trwającej od siedmiu lat współpracy Redakcji Portalu ze Stowarzyszeniem 'Nasz Zamek', organizacją pozarządową z Sochaczewa, która jeszcze w 2009 r. zainicjowała działania mające na celu lokalne rozpropagowanie zasług i życiorysu Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Zarządu Głównego Zrzeszenia 'Wolność i Niezawisłość', zamordowanego 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie, oraz trwałe upamiętnienie związanego z nim epizodu bitwy nad Bzurą, czego rezultatem było odsłonięcie 12 września 2009 r. w miejscu historycznej przeprawy przez Bzurę w podsochaczewskich Witkowicach obelisku z tablicą pamiątkową ku czci oficera, który ufundowało Społeczeństwo Gminy Młodzieszyn.

Serdecznie zapraszamy do lektury:
AUGUSTYNIAK Ludwik
CIEPLIŃSKI Łukasz
KASZNICA Stanisław
KRZYŻANOWSKI Aleksander
LINIARSKI Władysław
ŁUKASIK Stanisław
NEYMAN Lech
PAŁYS Feliks
PRZYBYLAK Stanisław
ROMAN Józef
SZYMANOWSKI Zygmunt
TABORTOWSKI Jan

Cześć ich pamięci!

Redakcja


Komentarze