Karta poległego

Nazwisko: ZACHARA
Imię #1: Stefania
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Stanisław
Imię matki: Franciszka
Nazwisko rodowe matki: Rosiak
Data urodzenia: 12 luty 1922 [1]
Miejsce urodzenia: Mroga
Rodzeństwo: Tadeusz (1926-2004), Stanisława Krystyna (1930-1939), Józef Franciszek (1932-1939), Henryk Stanisław (1937-1939)
Stan cywilny: panna
Małżonek: -
Dzieci: -
Ostatni adres: Brzozów
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód: -
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy: brak
Stanowisko: -

Stosunek do służby wojskowej: cywil,
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny:
Rodzaj broni lub służby:
Stopień:

Przydział na 1 września 1939:
Jednostka:
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939:
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej:
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
Data śmierci: 6 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Brzozów
Przyczyna śmierci: zamordowana
Okoliczności śmierci: Zginęła wraz z trójką rodzeństwa od wybuchu niemieckiej bomby lotniczej: "W pewnym momencie coraz wyraźniej słychać było niski, krótko przerywany dźwięk ciężko pracujących silników samolotowych. Znam z autopsji ten dźwięk, z którego wyraźnie wyczuwało się, że samolot dźwiga duży ciężar. Dla dzieci Zacharów było to zupełnie czymś nowym. Jakież to szczęście, po raz pierwszy zobaczyć samolot. Nie mogły przypuszczać, że zaraz przestaną się cieszyć i nigdy, przed nikim nie będą mogły się tym pochwalić. Bomba z niego zrzucona w zetknięciu z ziemią rozerwała się na drobne kawałki, zabijając lub śmiertelnie raniąc wszystkie pozostające w domu dzieci. Jakiż to ból musiała przeżyć ich matka Franciszka Zachara, która z synem Tadeuszem przybiegła od sąsiadów i zobaczyła zmasakrowane dzieci? Chciałaby, ale w żaden sposób nie mogła ani ożywić zabitego, ani uchronić od śmierci któregokolwiek z umierających w bólach dzieci. Straciła ich czworo naraz, a pozostał jej tylko jeden syn Tadeusz, którego zabrała ze sobą do sąsiadów. Miał on wtedy 13 lat. Kiedy ojciec zabitych, Stanisław Zachara, szczęśliwie powrócił z wojny, to spośród pięciorga swych dzieci tylko jedno mógł przytulić do piersi, a czworo pozostałych »odwiedził« na bielawskim cmentarzu, gdzie znajduje się ich grobowiec" (Perzyna 2009, s. 91).
Pierwotne miejsce spoczynku #1: -
Data ekshumacji: -
Pierwotne miejsce spoczynku #2: -
Data ekshumacji: -
Pierwotne miejsce spoczynku #3: -
Data ekshumacji: -
Obecne miejsce spoczynku: Bielawy, mogiła zbiorowa
Lokalizacja grobu: przy alejce odchodzącej w prawo od alei głównej, przed kaplicą Grabińskich
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: zbiorcza imienna tablica epitafijna mogiły zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Bielawach
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku: Niebawem po śmierci została pochowana wraz z rodzeństwem w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Bielawach, gdzie spoczywa do dziś. W 2014 r. na wniosek członków rodziny ofiar mogiła zbiorowa została wpisana do ewidencji grobów wojennych, po czym w r. 2016 przeprowadzono gruntowny remont będącego w złym stanie technicznym obiektu.
Poszukiwania mogiły:
Źródła: Perzyna K., Między Piątkiem a Sobotą, t. V, Były zwycięstwa i mogiły (1882-1939), Łódź 2009, s. 91-93 (dalej: Perzyna 2009).

Urząd Stanu Cywilnego w Bielawach, Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej Bielawy (dalej: USC Bielawy).

Drzewo genealogiczne Zacharów, oprac. Tadeusz Zachara, brat Stefanii (dok. w archiwum rodzinnym Elżbiety Zachary, córki Tadeusza).

Uwagi:
Przypisy: [1] a) 12 lutego 1922 (źródło: USC Bielawy); b) wiek w chwili śmierci: 17 lat (źródło: Pełka 2009, s. 91);
Ostatnie zmiany: 2016-09-06 20:39:41 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Grób rodzeństwa Zacharów na cmentarzu parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 29. 09. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Grób rodzeństwa Zacharów na cmentarzu parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 29. 09. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Stefania Zachara upamiętniona na imiennej tablicy epitafijnej grobu rodzinnego na cmentarzu parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 29. 09. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Wiersz pt. "6 września" autorstwa Tadeusza Zachary jako wyraz bólu ocalonego przez los brata czworga ofiar niemieckiego bombardowania lotniczego z Brzozowa (odpis oryginału z archiwum rodzinnego Elżbiety Zachary, córki Tadeusza).Pismo Oddziału Dziedzictwa Kulturowego i Ochrony Pamięci Narodowej w Biurze Wojewody Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi do Elżbiety Zachary z 8 października 2014 r. ws. wpisania mogiły zbiorowej rodzeństwa Zacharów do ewidencji grobów wojennych (dok. ze zb. rodzinnych Elżbiety Zachary).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).

Komentarze

Piękna pamięć o rodzeństwie ! składam wyrazy szacunku!.

dodany przez: Mieciu70, 2016-09-09