Karta weterana

Nazwisko: NADOLNY
Imię #1: Stanisław
Imię #2: Kostka
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Józef
Imię matki: Agnieszka
Nazwisko rodowe matki: Woźna
Data urodzenia: 5 listopad 1915
Miejsce urodzenia: Stary Gostyń
Rodzeństwo: Helena (23 III 1907, Scherlebeck, Westfalia - 22 IX 1996), Maria (5 II 1909, Scherlebeck, Westfalia - 22 VIII 2002, Wolsztyn), Ignacy (18 VII 1910, Stary Gostyń - 26 VII 1985, Gdynia), Ludwik (14 VIII 1913, Stary Gostyń - 9 X 1939, Piątek), Antoni (6 IV 1918, Stary Gostyń - 29 VIII 2004, Niałek Wielki)
Stan cywilny: kawaler
Małżonek:
Dzieci:
Ostatni adres: Wolsztyn, ul. Wschowska 32
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód: dentysta
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko: dentysta w ośrodku zdrowia

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz, zasadnicza służba wojskowa
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Poznań
Rodzaj broni lub służby: Piechota
Stopień:

st. strz.
Przydział na 1 września 1939: 14 DP
Jednostka: 58 pp
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939:
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej: # 1938 - powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej i przydzielony do 9 kompanii 57 pułku piechoty w Poznaniu;
# III 1939 - awansowany na stopień st. strz.;
Odznaczenia: Państwowa Odznaka Sportowa
Wrzesień 1939 - szlak bojowy: wraz z 58 pp, m.in. w bitwie nad Bzurą pod Kutnem i Łowiczem; 18 IX - wzięty do niewoli niemieckiej w rejonie Iłowa i więziony w obozach przejściowych w Gąbinie, Strzelcach Gąbińskich, Łowiczu i Pabianicach;
Data śmierci: 20 marzec 1991
Miejsce śmierci: Kargowa, pow. Sulechów
Obecne miejsce spoczynku:
Lokalizacja grobu:
Upamiętniony:
Forma upamiętnienia:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje: Bożysława Nadolna, bratanica weterana: "Wywieziony do obozu jenieckiego Stalag IV B Muhlberg/Elbe (Brandenburgia). Tam spotkał się z własnym bratem, Antonim (kapral 56 pułku piechoty z Krotoszyna). Antoni zauważył go na sąsiednim placu, podbiegł do ogrodzenia i bracia uściskali się poprzez druty kolczaste. Tam Stanisław powiedział Antoniemu, że ich trzeci brat, Ludwik, padł w bitwie nad Bzurą (dopiero dziesiątki lat później rodzina dowiedziała się przez Internet, poprzez stronę Bohaterowie1939.pl, że Ludwik jest pochowany jako Bohater Bitwy nad Bzurą). Jako pierwsi jeńcy w obozie bracia byli zmuszeni do morderczej pracy przy budowie baraków, spali pod namiotami aż do końca grudnia, będąc ubrani w letnie mundury, gdyż w kompanii nie wydano im jesiennych mundurów, kiedy zaczęły się działania wojenne. Stanisław został odesłany z obozu do domu w 1940 roku. Wolsztyńskie Gestapo, powiadomione przez obóz, przyszło po niego, ale jego siostra Maria, która pracowała w ośrodku zdrowia, słysząc niemieckie buciory, ponastawiała naokoło jego łóżka leków, wzięła do ręki strzykawkę i powiedziała oprawcom w czarnych, skórzanych płaszczach z niewzruszoną zimną krwią, że jest umierający. Był taki wychudzony i chory, że uwierzyli i poszli sobie. W tym samym czasie aresztowali wszystkich jego kolegów z kompanii wypuszczonych przez obóz i wszyscy co do jednego zginęli w obozach koncentracyjnych. Był dentystą, najlepszym dentystą, jakiego w życiu miałam, i był faworytem wszystkich pacjentów, jakich miał. Nawet w wiezieniu (był Żołnierzem Wyklętym, więźniem politycznym w latach 1955-1961) pracownicy służby więziennej, strażnicy i naczelnik przychodzili do niego leczyć zęby, ponieważ nie tylko miał cudownie delikatne ręce, ale miał tak wspaniałe unikalne poczucie humoru, że chciało się siedzieć w jego fotelu, żeby być w jego towarzystwie. Był dobrym człowiekiem. Był życzliwy, pomocny, spokojnego charakteru, każdemu dał dobre słowo i uśmiech i jakąś dobrą radę. Uśmiechał się w tak przyjazny sposób, że chciało się do niego przytulić".
Historia pochówku:
Źródła: Archiwum prywatne rodziny Nadolnych, m.in. akt urodzenia, pismo Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Archiwum w Warszawie, nr ewid. K5067290; pismo Biura Informacji i Poszukiwań PCK, nr B.Inf. 107256/P; pismo Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sulechowie.

Tradycja rodzinna (zebr. Bożysława Maria Magdalena Nadolna, bratanica weterana).

Uwagi: W listopadzie 1939 r. został przetransportowany z obozu przejściowego w Pabianicach do Niemiec i osadzony w Stalagu IV B Mühlberg/Elbe w Brandenburgii (nr jeniecki 4535). Wycieńczony niewolniczą pracą i spaniem w zimie pod namiotem, został 7 lutego 1940 r. w stanie bliskim śmierci zwolniony z obozu i wrócił do domu. Aresztowany jako Żołnierz Wyklęty, został 27 grudnia 1955 r. wyrokiem Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie skazany na podwójną karę 12 lat pozbawienia wolności za działalność zmierzającą do obalenia rządu komunistycznego w Polsce, a następnie więziony w latach 1955-1961.
Ostatnie zmiany: 2017-09-11 21:29:49 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Stanisław Nadolny wśród żołnierzy 9 kompanii 57 pułku piechoty, 1938 r. (kadr tableau z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Stanisław Nadolny wśród żołnierzy 57 pułku piechoty (fot. z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Stanisław Nadolny jako żołnierz 57 pułku piechoty, 1938 r. (kadr fot. z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Stanisław Nadolny wśród żołnierzy 57 pułku piechoty (fot. z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Stanisław Nadolny jako żołnierz 57 pułku piechoty (fot. z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Stanisław Kostka Nadolny (klęczy pierwszy z lewej) wśród żołnierzy 57 pułku piechoty, 1938 r. (fot. z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Stanisław Kostka Nadolny wśród żołnierzy 9 kompanii 57 pułku piechoty, 1938 r. (tableau z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Antoni Nadolny (stoi pierwszy z prawej) wraz z rodziną: rodzicami Agnieszką i Józefem, siostrami Heleną i Marią oraz braćmi Ignacym, Ludwikiem i Antonim, Wolsztyn, Boże Narodzenie, 1936 r. (fot. z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Czterej bracia Nadolni jako żołnierze Września 1939 r.: Antoni, kapral 56 pułku piechoty 25 Dywizji Piechoty; Ludwik, strzelec 57 pułku piechoty 14 Dywizji Piechoty; Stanisław, starszy szeregowy 58 pułku piechoty 14 Dywizji Piechoty; Ignacy Nadolny, bosmanmat 2 morskiego pułku strzelców (oprac. udostępniła Bożysława Nadolna).Akt urodzenia Stanisława Kostki Nadolnego wystawiony 10 listopada 1918 r. w Gostyniu, wraz ze wzmianką marginalną dot. śmierci (dok. udostępniła Bożysława Nadolna).Kościół pw. św. Marcina w Starym Gostyniu - miejsce chrztu Stanisława Kostki Nadolnego udzielonego przez ks. dr. Ludwika Sobkowskiego (fot. udostępniła Bożysława Nadolna).Karta pocztowa z widokami Starego Gostynia, m.in. wizerunkiem kościoła św. Marcina, miejsca chrztu Stanisława Kostki Nadolnego, i ks. dr. Ludwika Sobkowskiego, który udzielił sakramentu, oraz szkoły katolickiej, miejsca nauki weterana (dok. udostępniła Bożysława Nadolna).

Komentarze