Karta poległego

Nazwisko: NADOLNY
Imię #1: Ludwik
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Józef
Imię matki: Agnieszka
Nazwisko rodowe matki: Woźna
Data urodzenia: 14 sierpień 1913 [1]
Miejsce urodzenia: Gostyń (?)
Rodzeństwo: Ignacy, Helena, Maria, Stanisław, Antoni
Stan cywilny: kawaler
Małżonek: -
Dzieci: -
Ostatni adres: "Rodzina Nadolnych pochodziła z dziada pradziada ze Starego Gostynia i Wonieścia, tam przeżyli cały okres zaboru pruskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzina przeniosła się do Wolsztyna, żeby zapewnić dzieciom wykształcenie. Mieszkali na ulicy Wschowskiej 32 i wszyscy synowie poszli do szkół wojskowych oraz na wojnę stamtąd. Mieszkali tam do końca wojny, a po wysiedleniu z Wolsztyna zamieszkali w Kargowej" (Bożysława Nadolna).
Narodowość: polska
Wykształcenie: zawodowe
Zawód:
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko:

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Pomorze
Rodzaj broni lub służby: Piechota
Stopień:

strz.
Przydział na 1 września 1939: 14 DP
Jednostka: 57 pp
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939:
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej:
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
Data śmierci: 9 październik 1939 [2]
Miejsce śmierci: Piątek
Przyczyna śmierci: zmarły z ran
Okoliczności śmierci:
Pierwotne miejsce spoczynku #1:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Łęczyca, ul. Kaliska, kwatera wojenna
Lokalizacja grobu: mogiła nr 639
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: jedna z dwudziestu jeden zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w Ścianę Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje: Dana Becker z d. Nadolna, bratanica pochowanego: "Całe życie był w naszej pamięci zaginiony wujek Ludwik. Cała RODZINA modliła się o jego odnalezienie, choćby o jakiś znak, a tymczasem dzięki koleżance z Australii (XI 2011) dowiedziałam się za kilkoma klikami na klawiaturze mojego komputera (w USA), co się z Wujkiem stało! Niestety, nikt już nie żyje z rodzeństwa, rodzice zmarli w bardzo podeszłym wieku (matka jako dziewięćdziesięciodzięwiecioipółletnia staruszka)".
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
Źródła: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 7(dalej: KPŻP).

Wykaz żołnierzy Armii "Poznań" poległych na Ziemi Łęczyckiej w I stadium Bitwy nad Bzurą w okresie od 09 do 12 września 1939 roku, spoczywających na cmentarzu rzymsko-katolickim w Łęczycy przy ulicy Kaliskiej, oprac. H. Wójcik, A. Rokita, S. Rokita, [w:] Bohaterowie Bitwy nad Bzurą w naszej pamięci, red. T. Poklewski-Koziełł, Łęczyca 2009, s. 151 - poz. 308 (dalej: Wykaz 2009).

Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (Dana Becker z d. Nadolna i Bożysława Maria Magdalena Nadolna, bratanice pochowanego).

Uwagi:
Przypisy: [1] a) 14 sierpnia 1913 (źródło: KPŻP); b) 14 marca 1913 (źródło: Wykaz 2009);
[2] a) 9 października 1939 (źródło: KPŻP); b) 9 września 1939 (źródło: Wykaz 2009);
Ostatnie zmiany: 2017-07-31 14:17:03 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Antoni Nadolny, brat poległego Ludwika Nadolnego (fot. ze zb. rodzinnych Dany Becker z d. Nadolnej).Członkowie rodziny poległego Ludwika Nadolnego: bracia Stanisław i Antoni (z lewej), siostra Maria (po prawej), bratanica Dana Becker (w środku) z córką i matką (fot. ze zb. rodzinnych Dany Becker z d. Nadolnej).Antoni Nadolny, brat poległego Ludwika Nadolnego, wśród kadry i absolwentów III Promocji Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie (1933-1936) (dok. ze zb. rodzinnych Dany Becker z d. Nadolnej).Agnieszka Nadolna, matka poległego Ludwika Nadolnego (fot. ze zb. rodzinnych Dany Becker z d. Nadolnej).Antoni Nadolny, brat poległego Ludwika Nadolnego (fot. ze zb. rodzinnych Dany Becker z d. Nadolnej).Ludwik Nadolny upamiętniony na jednej z dwudziestu jeden zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w Ścianę Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 8 września 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).Miejsce spoczynku Ludwika Nadolnego w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 8 września 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).Miejsce spoczynku Ludwika Nadolnego w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 8 września 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).Ludwik Nadolny (fot. ze zb. rodzinnych Bożysławy Nadolnej).Ludwik Nadolny (kadr. z fot. ze zb. rodzinnych Bożysławy Nadolnej).Ludwik Nadolny (fot. ze zb. rodzinnych Bożysławy Nadolnej).Ludwik Nadolny (fot. ze zb. rodzinnych Bożysławy Nadolnej).Ludwik Nadolny (fot. ze zb. rodzinnych Bożysławy Nadolnej).

Komentarze

Zdjecie pierwsze Antoni -brat poleglego.

dodany przez: danusia, 2011-11-05

Zdjecie nr# 2 od lewej, Staszek, Antoni bracia, calkiem po prawej siostra Ludwika Maria Nadolna, w srodku ja, moja corcia i Mamcia

dodany przez: danusia, 2011-11-05

zdjecie nr # 3 poczytaj. Tam jest moj Tata Antoni.

dodany przez: danusia, 2011-11-05

Zdjecie #4 Agnieszka Nadolna [Matka zaginionego Ludwika]

dodany przez: danusia, 2011-11-05

Zdjecie # 5 Brat zaginionego, a moj Tata Antoni, przezyl wojne w obozie pracy-kopalni w Niemczech. Wieziony przez lata za anty-komunizm. Otrzymal kare smierci! [w latach piecdziesiatych] Lata pozniej przeproszony i wynagrodzony zlotowkami! Zmarl kilka lat temu we Wolsztynie.

dodany przez: danusia, 2011-11-05