» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: SIEDLECKI
Imię Julian
Data śmierci 11 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: rej. Gieczna

Życiorys:
Urodził się 7 sierpnia 1896 roku w Inowrocławiu jako Julian Seidel. Aż do wybuchu I wojny światowej wychowywany był przez wujostwo. Po rozpoczęciu działań wojennych został wcielony do armii niemieckiej. Walczył na froncie zachodnim, m.in. pod Verdun, aż w końcu udało mu się uciec do wojsk sprzymierzonych. W 1919 roku kończy szkołę oficerską. Przebywając we Francji, zmienił nazwisko na Siedlecki i

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Strz. Wojciechowski upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Kocierzewie Płd. Stan z dn. 22.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Kpt. Dyonizy Puliński (stoi drugi z prawej) wśród jeńców Oflagu II C Woldenberg, m.in. ppłk. Ignacego Szpunara (siedzi w środku), mjr. Zawiszy (siedzi drugi z prawej) i kpt. Józefa Kozińskiego (siedzi drugi z lewej) , maj 1940 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).Awers karty pocztowej do Ewy Kostki z informacją o okolicznościach zaginięcia jej męża, ppor. Władysława Kostki, nadanej 13 grudnia 1941 r. z niemieckiego obozu jenieckiego przez por. Kazimierza Orłowskiego, byłego dowódcę 2 kompanii ckm 62 pułku piechoty (dok. ze zb. rodzinnych).Łuczak Edward upamiętniony na jednej z trzynastu imiennych zbiorczych tablic pamiątkowych w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Kutnie. Stan z dnia 18.11.2011 (fot. Wiesław Paluchowski)Antoni Kościelny upamiętniony na tablicy poświęconej żołnierzom - mieszkańcom Gminy Budzyń poległym i zaginionym na wszystkich frontach II wojny światowej wmurowanej w płytę grobowca ofiar II wojny światowej na cm. parafialnym w Budzyniu.