» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: OSTROWSKI
Imię Franciszek Stanisław
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Chmielnik, gm. Kiernozia, pow. Łowicz

Życiorys:
Franciszek Stanisław Ostrowski urodził się 2 września 1909 roku w Kościerzynie jako syn Franciszka Antoniego Ostrowskiego i Franciszki z Pawelskich. Uczęszczał do szkoły powszechnej, po której ukończeniu wstąpił do Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w Kościerzynie. Tamże zdał maturę i w 1930 roku uzyskał uprawnienia nauczycielskie. Pracę pedagogiczną rozpoczął w Szkole Wydziałowej w Grudziądz

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Mogiła indywidualna plut. Antoniego Przybylskiego w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Kutnie,   ul. Cmentarna. (fot. Wydział Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta, Urząd Miasta Kutno).Bronisław(Bolesław?) Pałka - Obelisk/pomnik ku czci 44 Polaków zamordowanych w Piątku, usytuowany w miejscu egzekucji i pierwotnego spoczynku ofiar. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 19.05.2011r.)Mjr Leonard Krukowski (siedzi w I rzędzie, piąty od lewej) w 1938 r. wśród uczestników VI Kursu Instruktorskiego 17 DP, m.in. płk. Alfreda Konkiewicza, dowódcy 70 pp (obok niego, pośrodku) i por. Stefana Dąbka, dowódcy plutonu łączności 70 pp (siedzi trzeci od lewej) (fot. za: M. Kaczmarek, Pleszewski 70 Pułk Piechoty w fotografii, Pleszew 2009, s. 25).Jan Zwarycz i Kamila Semenec, jego przyszła żona (z lewej), w towarzystwie Ludwika de Laveaux (w 1939 r. - pułkownika, w latach 60. XX w. - generała Wojska Polskiego) i Kamilli Niemiec (przyszłej żony kpt. rez. Jana Macieja Jasielskiego) (fot. ze zb. rodzinnych).Antoni Zmyślony (pierwszy z lewej w górnym rzędzie) jako żołnierz Wojska Polskiego (fot. ze zb. rodzinnych).