» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: JERNAS
Imię Florian Zygmunt Jan
Data śmierci 10 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Goślub

Życiorys:
Florian Zygmunt Jan Jernas urodził się 26 listopada 1914 roku w Berlinie jako syn Wojciecha Jernasa i Franciszki z Balcerzaków. 20 czerwca 1933 roku ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im. E. Estkowskiego w Poznaniu, otrzymując dyplom nauczyciela szkół powszechnych. Od jesieni 1933 roku uczęszczał w charakterze słuchacza zwyczajnego na Wyższy Kurs Dziennikarski przy Wyższej Szkole

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Rewers górnej połówki nieśmiertelnika Andrzeja Rakowskiego (pamiątka ze zb. rodzinnych).Awers karty pocztowej do rodziny wysłanej przez Stanisława Szczepaniaka z niemieckiego obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu dn. 16 lutego 1941 r.: "Moi kochani, jestem zdrowy. Wiedzie mi się dobrze. Napisałem do Was kartkę drugiego lutego, ale bez odpowiedzi. List ode mnie dajcie do przeczytania Edycie [narzeczonej] i Edyta powinna już do mnie napisać. Piszcie do mnie po niemiecku i długopisem. Pozdrowienia dla wszystkich. Stach". (zbiory Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PA_033, udostępnił Piotr Balcer], sygn. OK_025830b, http://foto.karta.org.pl/fotokarta/OK_025830b.jpg.php).Pismo Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy z 26 lutego 1948 r. do Zofii Kowalczyk zam. w Bydgoszczy ws. dokumentów, które należy przedstawić w postępowaniu o uznanie za zmarłego Franciszka Kowalczyka, jednego z 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej rozstrzelanych przez hitlerowców w Sochaczewie-Boryszewie we wrześniu 1939 r., s. 2 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Strz. Stanisław Mielończyk - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Plut. Serwacy Finkeldej (oznaczony strzałką) w grupie żołnierzy plutonu łączności 14 pułku piechoty we Włocławku, m.in. por. Romana Zawarczyńskiego, dowódcy plutonu (siedzi w środku), sierż. Wojciecha Guzowskiego (siedzi szósty z lewej), st. sierż. Stanisława Zygmunta (siedzi szósty z prawej) i plut. Jan Wawro (siedzi czwarty z prawej), 5 sierpnia 1932 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki, za: www.14pp.wloclawek.pl).