» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: SENATORSKI
Imię Leon
Data śmierci 19 czerwiec 1979
Miejsce śmierci: Kalisz

Życiorys:
Leon Senatorski urodził się 22 listopada 1913 roku w Kaliszu jako syn Andrzeja Senatorskiego i Haliny z Kiersnowskich. W latach 1929-1931 uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu. Od 2 października 1931 roku kształcił się w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej, którą ukończył 15 sierpnia 1934 roku z promocją na stopień podporucznika służby

Aktualności

Święto Wojska Polskiego 2025

Święto Wojska Polskiego (fot. Halibutt, Wikimedia Commons)15 sierpnia 2025 r. obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu z 30 lipca 1992 r. Nawiązuje ono do tradycji Święta Żołnierza wprowadzonego na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 4 sierpnia 1923 r. dla upamiętnienia bitwy warszawskiej stoczonej latem 1920 r. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

więcej »

Ratujmy pamięć o Bohaterach 1939!

Bohaterowie1939.pl (logo)Jak Państwo wiecie portal Bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 powstał, by w nowoczesny sposób uczcić pamięć żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wzięli udział w tej największej bitwie kampanii wrześniowej. Ideą projektu jest dokumentowanie losów uczestników walk, ze szczególnym uwzględnieniem poległych. Przez kilkanaście lat opublikowaliśmy ponad 16 tysięcy biogramów żołnierzy i pomogliśmy setkom rodzin godnie upamiętnić ich przodków. Projekt jest realizowany społecznie przez wolontariusza, a koszty jego utrzymania (domena, serwer, bieżący serwis) są pokrywane ze środków własnych Stowarzyszenia 'Nad Bzurą'.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Patent nr 32629 tytułu "Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny" wydany Aleksandrowi Szymańskiemu w 2001 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Książeczka wojskowa Franciszka Stanisława Pilarskiego, s. 6-7 (dok. z archiwum rodzinnego).Kpt. Edward Mamunow upamiętniony na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił kwatery wojennej oficerów Wojska Polskiego i Armii Krajowej, jeńców wojennych Oflagu VII A Murnau 1939-1945 zlokalizowanej na cmentarzu parafialnym w Murnau. Stan z dn. 9 lipca 2016 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Franciszek Zajączkowski upamiętniony na jednej ze zbiorczych imiennych tablic pamiątkowych w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Rawie Mazowieckiej, ul. Tomaszowska. Stan z dn. 07. 02. 2011 r. (fot. Mariusz Kwapisz).Jan Antończyk wśród słuchaczy Szkoły podoficerskiej CKM Podolskiej Brygady Kawalerii (fot. ze zb. rodzinnych).