» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ROGALA
Imię Wiesław Walerian Zdzisław Stefan
Data śmierci 10 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Topola Królewska

Życiorys:
Wiesław Walerian Rogala był synem lekarza Czesława Rogali i nauczycielki Wandy z Gregorowiczów. Urodził się 1 kwietnia 1917 roku w Mogilnie, gdzie jego ojciec miał praktykę lekarską. Większość życia spędził jednak w Ostrowie Wielkopolskim. W 1934 roku zdał maturę w Państwowym Męskim Gimnazjum w Ostrowie Wielkopolskim. W latach 1935-1936 odbywał szkolenie w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Za

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Józef Orzechowski upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Zdunach. Stan z dn. 24. 07. 2011 r. (fot. Michał Borkowski). Zaświadczenie potwierdzające pobyt Jan Glapki w niemieckich obozach jenieckich wystawione 24 czerwca 1999 r. przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu (dok. ze zb. rodzinnych).Lasek w pobliżu pierwotnego miejsca pochówku Jana Myszkiera we wsi Janów (d. Kresy B), w którym zachowały się okopy oddziałów Wojska Polskiego z kampanii 1939 r. (z nich najprawdopodobniej wyszło polskie natarcie na pozycje niemieckie) i mogiła dwóch żołnierzy nieekshumowanych od czasów wojny (inf. i fot. Tomasz Krzemiński, dn. 03. 08. 2011 r.).Ściana Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska - miejscu pochówku Mariana Zygmunta Magera. Stan z dn. 27 września 2011 r. (fot. udostępnił: Romuald Olejnik).Wiktor Nowak (trzeci z prawej w tylnym rzędzie) podczas uroczystości rodzinnych z okazji 25-lecia ślubu rodziców, 1936 r. (fot. ze zb. rodzinnych).