» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KRZYŚKO
Imię Czesław
Data śmierci 6 grudzień 1984
Miejsce śmierci: Kamienna Góra

Życiorys:
Czesław Krzyśko urodził się 17 lipca 1915 r. w Rogalinku w Wielkopolsce. Od 1937 r. służył w 15 Pułku Ułanów Poznańskich. We wrześniu 1939 r. brał udział w walkach na szlaku bojowym 15 p. uł., m. in. w bitwie nad Bzurą, podczas której został ranny i trafił do niewoli niemieckiej. Po wyzwoleniu powrócił do kraju. Wraz z rodziną zamieszkał na w Kamiennej Górze Dolnym Śląsku. Pracował jako kierownik

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Mogiła zbiorowa w ogrodzie Szpitala Powiatowego św. Józefa w Sochaczewie - miejsce pierwotnego pochówku Tadeusza FAULHABERA (za: Kraszewski T., ks.,  CARITAS. 100 lat w służbie Bogu i bliźnim, Paprotnia 2003, s. 18)Kościan, ok. 1939 r. Jan Łączny w towarzystwie żony Stanisławy i dzieci (stojących od lewej: Aliny, Stefana i Janiny) na krótko przed ich opuszczeniem i wyruszeniem na wojnę (fot. ze zb. rodzinnych).Zawiadomienie o śmierci i pochówku kpt. Edwarda Mamunowa wysłane dn. 14 czerwca 1941 r. jego matce Weronice Mamunow przez Niemiecki Czerwony Krzyż (dok. ze zb. rodzinnych).Rekonstrukcja mapy(szkicu) mogił polowych żołnierzy września w gminie Kiernozia oraz dwie mogiły w miejscowości Osiek, przed ekshumacją i przeniesieniem na Cmentarz Wojskowy w Kiernozi, w czerwcu 1940r. - Źródło: „ROCZNIKI ŁOWICKIE” Tom VII, Łowicz 2009, s.148.(mapka S. Pełki)Włocławek 1938 r(?) Wincenty Dąbrowa - drugi z lewej.