» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KOŚCIELNY
Imię Antoni
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Oporów

Życiorys:
Antoni Kościelny urodził się 31 maja 1909 r. w miejscowości Dobre, pow. Nieszawa jako syn Walentego Kościelnego i Walentyny z Dylewiczów. Ochrzczony został w parafii Krzywosądza (obecnie: Krzywosądz). Posiadał liczne rodzeństwo: Stanisława, Bronisławę, Jana, Marię i Józefa. W latach 1927-1928 pracował u A. Jackowskiego w Budzyniu, a w latach 1928-1930 u Wł. Kosmickiego - również w Budzyniu. W lata

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Postanowienie Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy z 21 grudnia 1948 r. sygn. akt I. Zg. 145/48 o stwierdzeniu zgonu wydane w postępowaniu o uznanie za zmarłego Franciszka Kowalczyka, jednego z 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej rozstrzelanych przez hitlerowców w Sochaczewie-Boryszewie we wrześniu 1939 r., s. 1 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Płyta nagrobna na mogila indywidualnej mjr. Feliksa Kozubowskiego w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Sochaczewie, ul. Traugutta. Stan z dn. 17. 07. 2010 r. (fot. Łukasz Wojtczak).Walki nad Bzurą we wrześniu 1939 r. odtworzone podczas widowiska historycznego pt. „Obronić miasto!” w dniu 15 września 2012 r. w Sochaczewie (fot. Ścibor Woldański).Wycinek mapy sytuacyjnej z położeniem wojsk armii "Poznań" i "Pomorze" w czasie bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 r. z zadaniami 26 Dywizji Piechoty i sąsiadów (oprac. Gabriel Sędkowski).Kadra oficerska 29 PSK