» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BRUSKI
Imię Jan
Data śmierci 5 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Piaskowice

Życiorys:
Jan Bruski urodził się 21 stycznia 1905 r. w Przyłomie. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości odbył zasadniczą służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Lotnictwa. W trakcie rocznego szkolenia uzyskał specjalność obserwatora i w stopniu kaprala podchorążego został przeniesiony do rezerwy. Podjął wówczas studia medyczne, ale będąc na przydziale mobilizacyjnym 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu, wykony

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Szer. Stanisław Goraj – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Metryka urodzenia Marianny z Latańskich, małżonki Władysława Kmity (Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, Akta stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Białaczowie, sygn. 67, [Księga duplikat aktów urodzonych, zaślubionych i zmarłych], 1912, akt urodzenia nr 151).Por. Edward Lis – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Prawo jazdy Franciszka Kowalczyka wystawione 19 grudnia 1933 r. przez Urząd Wojewódzki Poznański, s. 1, 4 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Lucjan Gąska upamiętniony na imiennej tabliczce epitafijnej jednej z mogił w obrębie kwatery A 17 Cmentarza Wojskowego w Warszawie (?). Stan z dn. 1 listopada 1940 r. (fot. ze zb. rodzinnych).