» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ŁĄCZNY
Imię Jan
Data śmierci 22 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: rej. m. Iłów, gm. Iłów, pow. Sochaczew

Życiorys:
Jan Łączny urodził się 3 grudnia 1904 roku w Kiełczewie jako syn Wawrzyńca i Franciszki z Ciesielskich małżonków Łącznych. Od urodzenia mieszkał w Kiełczewie, które łączyło się bezpośrednio z Kościanem. Pojął za żonę Stanisławę z Drozdów, która urodziła mu troje dzieci: najstarszego Stefana, Janinę oraz najmłodszą Alinę. Pracował jako woźny w Cukrowni w Kościanie oraz zajmował się rodziną. 24 sier

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Mjr Alfred Konkiewicz (z lewej strony choinki, w okularach) podczas wigilii zorganizowanej w grudniu 1927 r. w świetlicy 6 kompanii 20 pułku piechoty w Krakowie. Wsród zebranych na uroczystości stoją m.in. gen. M. Smorawiński (przed choinką, z wąsem, z czapką w ręku) oraz płk St. Kruk-Schuster (przed choinką, z szablą u boku (fot. ze zb. Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 1-W-1194-1).Jan Wultański (z lewej) jako porucznik 29 pułku Strzelców Kaniowskich w Kaliszu w towarzystwie brata Stanisława Wultańskiego, majora 67 pułku piechoty w Brodnicy, Brodnica, 1937 r. (fot. Edward Osmański, za: M. Chwiałkowski, Życie rodziny Wultańskich wpisane w ceremonie i zwyczaje wojskowe, Brodnica 2004, s. 29, za zgodą autora udostępnił: Wojciech Miller).Wyciąg z aktu urodzenia Alojzego Rożka sporządzony dn. 18. I. 1922 r. w Urzędzie Stanu Cywilnego w Mieszkowie, pow. jarociński (archiwum rodzinne).Mjr Jan Łobza upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej grobu indywidualnego na cmentarzu wojskowy pw. św. Jerzego w Łodzi. Stan z dn. 9 września 2011 r. (fot. Piotr Piotrowski).Karta pocztowa z widokami Starego Gostynia, m.in. wizerunkiem kościoła św. Marcina, miejsca chrztu Stanisława Kostki Nadolnego, i ks. dr. Ludwika Sobkowskiego, który udzielił sakramentu, oraz szkoły katolickiej, miejsca nauki weterana (dok. udostępniła Bożysława Nadolna).