» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: DĄBEK
Imię Stefan Jan
Data śmierci 22 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Łomianki

Życiorys:
Stefan Jan Dąbek urodził się 10 grudnia 1910 roku w Krakowie, tam też w 1929 roku ukończył szkołę średnią. Już wówczas podjął decyzję o zawodowej służbie wojskowej. W latach 1929-1930 uczył się w Szkole Podchorążych Piechoty w Różanie, zaś w latach 1930-1932 - w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie - Ostrowi Mazowieckiej. Z dniem 15 sierpnia 1932 roku został promowany na stopień podporucznika

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Grób rodzinny na cmentarzu parafialnym w Rogoźnie - miejsce pochówku Jana Światowca. Stan po modernizacji w maju 2014 r. (fot. Urząd Gminy w Rogoźnie, http://old3.rogozno.pl/pl/aktualnosci/nowy-nagrobek-plk-swiatowca.html).Mogiła na cmentarzu w Komarnie (obecnie na terenie Ukrainy) - miejsce pochówku ponad setki członków rodzin kadry zawodowej 70 pp, w tym Jadwigi Dzieweczyńskiej, żony st. sierż. Walentego Dzieweczyńskiego, którzy zginęli dnia 9 września 1939 r. w wyniku niemieckiego nalotu na stacji kolejowej Komarno-Buczały (fot. ze zb. rodzinnych).  Dowód osobisty Floriana Jernasa wydany przez Magistrat Miasta Poznania dn. 4 sierpnia 1934 r. (dok. ze zb. rodzinnych).Mikołaj Maślarz upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jakuba Apostoła w Zdunach. Stan z dn. 27.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).
Tablica pamiątkowa wmurowana niegdyś w ścianę domu w Żdżarowie, pow. sochaczewski, z którego w dniu 16 września 1939 r. kpt. Ludwik Głowacki kierował ogniem 6 baterii 17 pułku artylerii lekkiej w starciu z niemieckimi czołgami pod Ruszkami (fot za: www.odkrywca.pl).