» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BRYSKA
Imię Władysław
Data śmierci 7 luty 1988
Miejsce śmierci: Nawra

Życiorys:
Władysław Bryska urodził się 27 czerwca 1915 roku w Rybakach w powiecie Tczew jako syn Walentego Bryski i Marianny z d. Mucha. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Nawrze, znalazł zatrudnienie jako robotnik rolny w miejscowym majątku rodziny Sczanieckich. Od 24 lutego 1938 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 8 Dywizjonie Artylerii Przeciwlotniczej w Toruniu. W kampanii wrześniowej 1939 roku wa

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Grób Zygmunta Szymanowskiego w Panteonie - Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, ul. Powązkowska. Stan z dn. 2 października 2015 r. (fot. Mateusz Opasiński, za Wikimedia Commons).Tomasz Znaniecki (Zaniewicki?) upamiętniony na tablicy imiennej w obrębie kwatery wojennej na cm. katedralnym (d. kolegiackim) w Łowiczu, ul. Blich. Stan z 2009 r. (fot. Alfred Nowiński / www.bitwanadbzura.republika.pl).Kan. Franciszek Kleparek upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na kwaterze wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. św. Wawrzyńca w Kocierzewie. Stan z dn. 15.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Żołnierze II batalionu 68 pułku piechoty z Jarocina w nadwarciańskich lasach w sierpniu 1939 roku (fot. ze zb. rodzinnych).Gen. bryg. Roman Abraham (w środku) w towarzystwie rtm. Andrzeja de Myszki Chołoniewskiego-Kostórkiewicza (z lewej) i ppłk. Ludwika Sawickiego (z prawej) w dniu 14 września w trakcie wyboru stanowisk ogniowych dla 7 dywizjonu artylerii konnej w Marysinie nad dolną Bzurą (fot. za: Abraham R., Wspomnienia wojenne znad Warty i Bzury, Warszawa 1969).