» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BARSZCZEWSKI
Imię Kazimierz
Data śmierci 17 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Iłów

Życiorys:
Kazimierz Barszczewski urodził się 4 marca 1906 roku w Jaszczowie w powiecie Lublin jako syn Pawła i Walerii z domu Fijuth. W 1926 roku ukończył Państwowe Gimnazjum Męskie im. Hetmana Jana Zamojskiego w Zamościu, w którym zdał maturę. W trakcie nauki był aktywnym członkiem II Zamojskiej Drużyny Harcerskiej. Studiował architekturę w Krakowie, lecz dyplom inżyniera uzyskał w 1931 roku na Politechnic

Aktualności

Bitwa nad Bzurą - to już 86 lat

Żołnierze niemieccy przy moście w Sochaczewie, zniszczonym w trakcie walk nad Bzurą we wrześniu 1939 r. (fot. ze zb. Andrzeja Kornackiego).86 lat temu rozpoczęło się największe i najkrwawsze starcie zbrojne kampanii polskiej 1939 r. – bitwa nad Bzurą. Walki toczone przez blisko dwa tygodnie przez polskie armie 'Poznań' i 'Pomorze' na rozległych obszarach południowo-zachodniego Mazowsza i środkowej Polski były zarazem jedyną przeprowadzoną na tak wielką skalę operacją zaczepną przeciwko III Rzeszy do 1941 r.

więcej »

Przed 86 laty wybuchła II wojna światowa

Niszczenie przez Policję Wolnego Miasta Gdańska polskiej bariery granicznej (niemiecka propagandowa fotografia pozowana, źródło: Wikimedia Commons).Dzisiaj mija 86 lat od wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Stanisław Bocian upamiętniony na jednej ze zbiorczych imiennych tablic pamiątkowych w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Rawie Mazowieckiej, ul. Tomaszowska. Stan z dn. 30. 05. 2012 r. (fot. Mariusz Kwapisz).Mjr Jan Łobza (siedzi drugi z prawej w pierwszym rzędzie) wśród kadry oficerskiej i absolwentów szkoły podoficerskiej 14 pułku piechoty we Włocławku, m.in. (siedzących w pierwszym rzędzie) płk. Mikołaja Bołtucia (czwarty z prawej), płk. Franciszka Sudoła (piąty z lewej), ppłk. Władysława Dzióbka (trzeci z prawej), kpt. Józefa Rodzenia (czwarty z lewej) i ppor. Mieczysława Nejmana (drugi z lewej), 10 marca 1939 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).Sauma Bendet upamiętniony na jednej ze zbiorczych imiennych tablic epitafijnych mogiły zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Nieborowie. Stan z dn. 28. 09. 2015 r. (fot. Błażej Kucharski). Pismo Sądu Grodzkiego w Bydgoszczy z 26 lutego 1948 r. do Zofii Kowalczyk zam. w Bydgoszczy ws. dokumentów, które należy przedstawić w postępowaniu o uznanie za zmarłego Franciszka Kowalczyka, jednego z 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej rozstrzelanych przez hitlerowców w Sochaczewie-Boryszewie we wrześniu 1939 r., s. 2 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Miejsce spoczynku Ludwika Nadolnego w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 8 września 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).