» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: LEWANDOWSKI
Imię Jan Julian
Data śmierci 27 styczeń 1986
Miejsce śmierci: Poznań

Życiorys:
Jan Julian Lewandowski urodził się 13 lutego 1913 roku w Szczypiornie koło Kalisza jako syn Wacława i Jadwigi z Podczaskich. W roku 1939 ukończył Wydział Prawno-Ekonomiczny Uniwersytetu Poznańskiego. Zasadniczą służbę wojskową odbył w latach 1934-1935 na Dywizyjnym Kursie Podchorążych Rezerwy 17 DP przy 69 Pułku Piechoty w Gnieźnie. W styczniu 1937 roku otrzymał promocję na stopień podporucznika r

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Ściana Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska - miejscu pochówku Mariana Zygmunta Magera. Stan z dn. 27 września 2011 r. (fot. udostępnił: Romuald Olejnik).Kopia zaświadczenia o pracy niewolniczej Antoniego Nadolnego w latach 1940-1945 wystawionego 10 maja 1982 r. przez Salzgitter Erzbergbau Vermögensvwerwaltungsgesellschaft mbH sporządzona 1 października 1994 r. przez Zarząd Wojewódzki w Zielonej Górze Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę Niemiecką (dok. z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Uł. Herman Weissmilch (Wejssmilch) upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej w obrębie kwatery wojennej żołnierzy Wojska Polskiego na cm. parafii rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny i św. Józefa w Bielawach. Stan z dn. 29.09.2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Franciszek Buliński upamiętniony na jednej z płyt Pomnika Ofiar Terroru wystawionego na mogile zbiorowej na cmentarzu parafialnym przy ulicy Witkowskiej w Gnieźnie, w której złożono jego zwłoki.Sierż. Józef Puchalski (drugi z prawej) jako prowadzący ćwiczenia żołnierzy 70 pułku piechoty, początek lat 30. XX w. (fot. ze zb. rodzinnych).