» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ALAMA
Imię Adam
Data śmierci 24 lipiec 2002
Miejsce śmierci: Bełchatów

Życiorys:
Adam Alama urodził się 9 marca 1915 roku w Ściegnach w powiecie Radomsko jako syn Stanisława Alamy i Józefy z Lesiaków. Wychowywał się w rodzinie rolniczej wraz z piątką rodzeństwa. Ukończył szkołę powszechną w Kamieńsku w powiecie Radomsko, a następnie z bratem Michałem Alamą prowadził mleczarnię. W latach 1938-1939 odbywał zasadniczą służbę wojskową w 18 pułku piechoty w Skierniewicach. Od 3 paź

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Antoni Nadolny (stoi pierwszy z prawej) wraz z rodziną: rodzicami Agnieszką i Józefem, siostrami Heleną i Marią oraz braćmi Ignacym, Ludwikiem i Antonim, Wolsztyn, Boże Narodzenie, 1936 r. (fot. z Archiwum Rodziny Nadolnych, udostępniła Bożysława Nadolna).Jedna z wielu tablic epitafijnych kwatery wojskowej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. oraz osób cywilnych - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11 - „Mania”. Wśród poległych – szer. Franciszek Wickiewicz. (fot. Zbigniew Adamas, 24.06.2011r.)Por. Władysław CYWIŃSKI upamiętniony na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na cm. parafialnym w Kiełpinie gm. Łomianki. (fot. Tomasz Krzyżanowski)Władysław Popek wśród żołnierzy 17 pułku artylerii lekkiej (fot. ze zb. rodzinnych). Świadectwo ukończenia przez Wacława Szmytkowskiego kursu przysposobienia wojskowego II stopnia wystawione 10 czerwca 1929 r. przez Obwodowego Komendanta Przysposobienia Wojskowego w Jarocinie przy Dowództwie 70 pułku piechoty (dok. ze zb. rodzinnych; udostępniła: Mirosława Marciniak, Wilkowyja, https://pl-pl.facebook.com/wilkowyja.lutynia.mlyn/).