» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: RÖSLER
Imię Alfons
Data śmierci 12 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Szczytno

Życiorys:
Alfons Rösler urodził się 3 listopada 1907 roku w Moszczenicy w powiecie Piotrków Trybunalski jako syn mistrza tkackiego Edmunda i Huldy z Ehrentrautów (Ohrentrautów), Niemców przybyłych na ziemie polskie w drugiej połowie XIX wieku. Pod bokiem ojca, "zamiłowanego gitarzysty i chórmistrza", wychowywał się w atmosferze rodzinnego muzykowania. Po ukończeniu gimnazjum w Zduńskiej Woli do roku 1931 uc

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Edmund Napierała jako cywilny robotnik przymusowy w III Rzeszy, 1942 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Stanisław Trojanek (siedzi drugi od lewej) podczas służby w szwadronie ckm 15 Pułku Ułanów Poznańskich (fot. ze zb. rodzinnych).Franciszek Matulewicz upamiętniony na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych cmentarza wojennego w Sochaczewie - Trojanowie, Al. 600-lecia. Stan z dn. 21. 09. 2014 r.Walki nad Bzurą we wrześniu 1939 r. odtworzone podczas widowiska historycznego pt. „Obronić miasto!” w dniu 15 września 2012 r. w Sochaczewie (fot. Ścibor Woldański).Leonard Łysz (stoi z lewej) w towarzystwie żony Bożenny (siedzi z lewej), ojca Stanisława i matki Stefanii (siedzą z prawej), szwagra Hieronima Opitza (drugi z prawej) i jego brata Kazimierza Opitza (trzeci z prawej), Brześć nad Bugiem, 1936 r. (fot. ze zb. rodzinnych Beaty Kondlewskiej).