» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KUŁAK
Imię Mikołaj
Data śmierci 10 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Łęczyca

Życiorys:
Mikołaj Kułak urodził się 19 marca 1904 roku w Wielkich Wsiegodziczach w Rosji jako syn Aleksandra i Eleonory ze Strawińskich (Grzybowskich?). Po ukończeniu czterech klas szkoły kolejowców w Rosji przybył do Poznania. Od 3 października 1924 do 20 czerwca 1926 roku uczęszczał na kurs wstępny Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, po czym od 1 października 1926 roku studiował na Wydziale Rz

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Aleksander Bogalecki upamiętniony (błędnie jako: "Józef Bogalecki") na zbiorczej imiennej tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom Wojska Polskiego poległym w bitwie pod Szczytnem we wrześniu 1939 r. wmurowanej w obelisk wystawiony w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Boniewie. Stan z dn. 23. 05. 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).Jan Zwarycz (z prawej) w towarzystwie Kamili Semenec, swej przyszłej żony (druga z lewej), oraz Kamilli Niemiec i Ludwika de Laveaux (fot. ze zb. rodzinnych).Wypis z aktu śmierci Władysława Ewarysta Duczmalewskiego wystawiony dn. 28 listopada 1939 r. w szpitalu wojennym nr 802 w Giżycach przez Urzędnika Stanu Cywilnego Rzymskokatolickiej Parafii Giżyce (dok. ze zb. rodzinnych).Strz, Zbigniew Bielicki – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Ppor. Józef Koziński (stoi w górnym rzędzie, pierwszy z prawej) wśród kadry oficerskiej 14 pułku piechoty we Włocławku, m.in. ppor. Konstantego Biesiekierskiego, ppor. Stefana Wójcika, ppor. NN , ppor. Józefa Minkiny, ppor. Zygmunta Beliczyńskiego i ppor. Wacława Fabijanowskiego (w tym samym rzędzie, kolejno od lewej), po 15 sierpnia 1928 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).