» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ŁĄCZNY
Imię Jan
Data śmierci 22 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: rej. m. Iłów, gm. Iłów, pow. Sochaczew

Życiorys:
Jan Łączny urodził się 3 grudnia 1904 roku w Kiełczewie jako syn Wawrzyńca i Franciszki z Ciesielskich małżonków Łącznych. Od urodzenia mieszkał w Kiełczewie, które łączyło się bezpośrednio z Kościanem. Pojął za żonę Stanisławę z Drozdów, która urodziła mu troje dzieci: najstarszego Stefana, Janinę oraz najmłodszą Alinę. Pracował jako woźny w Cukrowni w Kościanie oraz zajmował się rodziną. 24 sier

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Brzozowy krzyż z zamocowanym hełmem stalowym przy mogile zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Śleszynie, miejscu spoczynku szer. Bolesława Osowskiego. Stan z dn. 17. 01. 2014 r. (fot. Gabriel Sędkowski).Patent nr 5292 tytułu "Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny" wystawiony w 1999 r. Adamowi Alamie przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej (dok. ze zb. rodzinnych).- Tablica epitafijna na krzyżu mogiły Józefa Gołka w kwaterze wojskowej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11 - „Mania”. Krzyż na mogile został umieszczony przez najbliższą rodzinę poległego. Wyraźnie zapisane nazwisko "Gołek". Na skutek upływu czasu bardzo wyblakła archiwalna fotografia poległego. (fot. Zbigniew Adamas)Władysław Dworecki upamiętniony (jako Władysław Dwornecki) na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Zdunach. Stan z dn. 27 września 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Uł. Antoni Kaczmarek (stoi w środku) w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w 26 pułku ułanów w Baranowiczach, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).