» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KLEWŻYC
Imię Piotr
Data śmierci 13 sierpień 1945
Miejsce śmierci: Muling (Mandżuria, Chiny)

Życiorys:
Piotr Klewżyc urodził się w 1916 roku jako syn Aleksandra i Anastazji Klewżyców. Od 1936 roku, powołany przez Powiatową Komendę Uzupełnień w Łunińcu, odbywał zasadniczą służbę wojskową w 64 pułku piechoty w Grudziądzu, po czym 27 lipca 1939 roku został przeniesiony do rezerwy. Ponownie zmobilizowany do swojego macierzystego oddziału, wziął udział w kampanii polskiej 1939 roku, biorąc m.in. udział

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Papierośnica ppor. Mieczysława Schabowskiego - cześć depozytu po zaginionym ppor. Mieczysławie Schabowskim nadesłana przez Biuro Informacyjne Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie jego ojcu Józefowi Schabowskiemu wraz z pismem z 19 marca 1942 r. (pamiątka ze zb. rodzinnych).Strz. Marian Nowakowski - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Stałe zaproszenie Mariana Euzebiusza Krajewskiego na dancingi w sali własnej Drużyny Sportowej "Drugi Sokół" we Lwowie w sezonie 1938/1939 (dok. ze zb. rodzinnych).Ppor. Piotr Buryło – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Rekonstrukcja mapy(szkicu) mogił polowych żołnierzy września w gminie Kiernozia oraz dwie mogiły w miejscowości Osiek, przed ekshumacją i przeniesieniem na Cmentarz Wojskowy w Kiernozi, w czerwcu 1940r. - Źródło: „ROCZNIKI ŁOWICKIE” Tom VII, Łowicz 2009, s.148.(mapka S. Pełki)