Karta poległego

Nazwisko: MUZIOŁ [1]
Imię #1: Józef
Imię #2: Alfons
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Antoni
Imię matki: Antonina
Nazwisko rodowe matki: Iwicka
Data urodzenia: 21 styczeń 1908
Miejsce urodzenia: Czersk
Rodzeństwo: Dziesięcioro
Stan cywilny: kawaler
Małżonek: -
Dzieci: -
Ostatni adres: Czersk, ul. Dąbrowskiego 8
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód:
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko:

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz, rezerwa
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Pomorze
Rodzaj broni lub służby: Piechota
Stopień:

por.
Przydział na 1 września 1939: 16 DP
Jednostka: 66 pp
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939:
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej: Józef Alfons Muzioł odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie, w 2 kompanii ckm - kurs 1931/1932. Po zakończeniu szkolenia skierowany został do 64 pp w Toruniu.
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
Data śmierci: 12 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Iłów
Przyczyna śmierci:
Okoliczności śmierci:
Pierwotne miejsce spoczynku #1:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Iłów, kwatera wojenna
Lokalizacja grobu:
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: Imienna zbiorcza płyta pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Iłowie.
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys: Józef Alfons Muzioł pochodził z rodziny urzędniczej. Jego ojciec pracował jako starszy sekretarz pocztowy w Czersku w ówczesnym woj. bydgoskim (obecnie woj. pomorskie). Józef miał dziesięcioro rodzeństwa (urodził się jako szóste dziecko).

Służbę wojskową odbył w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie, w 2 kompanii ckm – kurs 1931/1932. Po zakończeniu szkolenia skierowany został do 64 pp w Toruniu.

Po przejściu do rezerwy działał w Związku Rezerwistów, będąc komendantem powiatowym Koła Chełmno.

Zginął podczas bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 r.
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły: W sierpniu 2009 roku rodzina Józefa Alfonsa Muzioła zwróciła się z prośbą o ustalenie jego miejsca spoczynku do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. Z relacji nieżyjącego już rodzeństwa Józefa wiadmomo było, że zginął pod Sochaczewem i jego grób był właśnie w Sochaczewie. W Muzeum wskazano właściwą lokalizację pochówku - kwaterę wojenną na cmentarzu parafialnym w Iłowie.
Źródła: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 496.

Tradycja rodzinna.

Archiwum rodzinne.
Uwagi:
Przypisy: [1] nazwisko w formie MUZIOL (źródło: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września A-M, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 496.)
Ostatnie zmiany: 2011-07-02 20:45:32 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Ppor. rez. Józef Alfons MuziołPpor. rez. Józef Alfons MuziołW Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie; kurs 1931/1932Legitymacja Związku Rezerwistów, Koło ChełmnoLegitymacja Związku Rezerwistów, Koło ChełmnoLegitymacja Związku Rezerwistów, Koło ChełmnoJadwiga Sikorska, bratanica Józefa Alfonsa Muzioła w miejscu pochowania wuja. Kwatera wojenna w Iłowie, 9 sierpnia 2009 (fot. Judyta Sikorska).Jadwiga Sikorska, bratanica Józefa Alfonsa Muzioła w miejscu pochowania wuja. Kwatera wojenna w Iłowie, 15 sierpnia 2009 (fot. Judyta Sikorska).Jadwiga Sikorska, bratanica Józefa Alfonsa Muzioła w miejscu pochowania wuja. Kwatera wojenna w Iłowie, 15 sierpnia 2009 (fot. Judyta Sikorska).Judyta Sikorska, stryjeczna wnuczka Józefa Alfonsa Muzioła w miejscu jego pochowania. Kwatera wojenna w Iłowie, 9 sierpnia 2009 (fot. Jadwiga Sikorska).Judyta Sikorska, stryjeczna wnuczka Józefa Alfonsa Muzioła w miejscu jego pochowania. Kwatera wojenna w Iłowie, 15 sierpnia 2009 (fot. Jadwiga Sikorska).Judyta Sikorska, stryjeczna wnuczka Józefa Alfonsa Muzioła w miejscu jego pochowania. Kwatera wojenna w Iłowie, 15 sierpnia 2009 (fot. Jadwiga Sikorska).

Komentarze