Karta poległego

Nazwisko: KMIECIAK
Imię #1: Franciszek
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Marcin
Imię matki: Rozalia
Nazwisko rodowe matki: Szynalska
Data urodzenia: 23 styczeń 1910
Miejsce urodzenia: Wolica Pusta, pow. Jarocin
Rodzeństwo: Józef,Katarzyna,Tomasz,Rozalia
Stan cywilny: żonaty
Małżonek: Maria zd. Gil (od 1934 r.)
Dzieci: Henryk, Mieczysław
Ostatni adres: Mieszków, pow. Jarocin
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód: robotnik kolejowy
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko:

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz, rezerwa
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU): Jarocin
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Poznań
Rodzaj broni lub służby: Obrona Narodowa
Stopień:

szer.
Przydział na 1 września 1939:
Jednostka:
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939: Bataliony Obrony Narodowej w Jarocinie .Batalion ten był mobilizowany przez 70 pp z Pleszewa,a stacjonował w koszarach 68 pp w Jarocinie.
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej: Zasadnicza służba wojskowa - 70 pp (Pleszew)
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy: Jarocin-Nowe Miasto nad Wartą-Golina-Koło-Kutno-Sochaczew
Data śmierci: 1939
Miejsce śmierci: [1]
Przyczyna śmierci: poległy
Okoliczności śmierci:
Pierwotne miejsce spoczynku #1: Budy Iłowskie
Data ekshumacji: 02 maj 1941
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Nieznane miejsce pochówku [2]
Lokalizacja grobu: Cmentarz Parafialny Iłów,31 k.w.,tablica nr 555
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: Tablica pamiątkowa na grobie żony Marii ( cmentarz parafialny w Mieszkowie).

Zbiorowa tablica na cmentarzu parafialnym w Iłowie.
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys: Franciszek Kmieciak urodził się 23 stycznia 1910 r. w Wolicy Pustej w pow. Jarocin jako syn robotnika Marcina i Rozalii z Szynalskich zamieszkałych w Wolicy Pustej. Pracował jako robotnik kolejowy w Mieszkowie w pow. Jarocin. W 1934 r. zawarł w Mieszkowie związek małżeński z Marią z Gilów. Zasadniczą służbę wojskową odbywał w 70 pułku piechoty w Pleszewie. W wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 r. wziął udział jako żołnierz jednego z batalionów Obrony Narodowej. Podczas działań wojennych zaginął...


Wspomnienia / relacje: "Stacjonował pod Nowym Miastem, w szeregach II batalionu Obrony Narodowej z Jarocina.Batalion ten był mobilizowany przez 70 pp z Pleszewa,a stacjonował w koszarach 68 pp w Jarocinie.Tam po raz ostatni odwiedziła go żona, która była w ciąży, wraz ze swoim 5-letnim synem. Od tego momentu wszelki ślad po nim zaginął.Rodzina otrzymała jedynie ustny przekaz od jego brata Tomasza Kmieciaka,że widział go po raz ostatni w okolicach Sochaczewa.Bratu udało się uciec,do czego namawiał również Franciszka,niestety ten się nie zgodził.Tomasz wrócił do Mieszkowa i został wywieziony na roboty do Niemiec ,gdzie w 43 roku zginął. (tradycja rodzinna - wnuczka zaginionego).
Historia pochówku: Po latach rodzina natrafiła na mogiłę Franciszka Kmieciaka-szeregowego z Jarocina (na podstawie odpowiedzi z PCK) w Iłowie.Miejsce śmierci Budy Iłowskie(ekshumowany w 1941 r.)
Trwają dalsze poszukiwania na podstawie,których być może będziemy mogli oficjalnie już wpisać miejsce śmierci naszego Franciszka....Na podstawie wspomnień ppor.rez.J.Kościelniaka (dowódca I plutonu Batalionów ON z Jarocina)odtworzyliśmy drogę "jarociniaków"Wspomnienia z dn.16 września:
Brak amunicji i wyżywienia..mamy tylko karabiny!Kompania wycofuje się drogą na Luszyn.Na skrzyżowaniu dróg powstaje masakra.Dożo rannych i zabitych.Resztki żołnierzy wycofują się w kierunku Iłowa...
Poszukiwania mogiły: Uznany za zmarłego postanowieniem Sądu Grodzkiego w Jarocinie nr III Zg. 15/46 z dn. 1 lipca 1947 r.
Źródła: Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja.

Jajor J., Księga pamięci ofiar ziemi jarocińskiej w II wojnie światowej, Kalisz 2009, s. 69 (dalej: Jajor 2009).

„Udział społeczeństwa Ziemi Kaliskiej w wojnie obronnej 1939 r”;praca zbiorowa wydana z okazji 40-lecia wojny obronnej Narodu Polskiego we wrześniu 1939 r. pod redakcją Bogusława Polaka.
rozdział 16-16. Dzieje II kompanii Batalionu Obrony Narodowej Jarocin – sierpień – wrzesień 1939 r. (Roch Roszczak, Jan Jajor) – (417)


Uwagi: 1) Małżonek: Maria zd. Gil (archiwum rodzinne / rodzinna tradycja) lub Maria zd. Gill (Jajor 2009);
Przypisy: [1] Budy Iłowskie (źródło: na podstawie pisma z PCK z dnia 20.09.2012 r. Kartoteka poległych żołnierzy W.P,nadesłana w 1947 r.przez delegaturę PCK w Spenge (Niemcy))
[2] Iłów,kwatera wojenna (źródło: Wykaz dodatkowy nazwisk żołnierzy Wojska Polskiego pochowanych w kwaterze wojennej w Iłowie,poległych we wrześniu 1939 r.-Urząd Gminy w Iłowie. Kartoteka poległych żołnierzy W.P,nadesłana w 1947 r.przez delegaturę PCK w Spenge (Niemcy) ) - Delegatura PCK ze Spenge nadesłała dokumenty,które mówią,że poległym był szeregowy z Jarocina.Po odtworzeniu drogi Batalionów Obrony Narodowej w Jarocinie,na podstawie "Dziejów II Kompanii Batalionów Obrony Narodowe Jarocin,autor Jan Jajor na podst.materiałów Komisji Historycznej ZBoWiD w Jarocinie jesteśmy przekonani,że chodzi o naszego Franciszka.
Ostatnie zmiany: 2013-08-15 17:51:22 przez viola | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Franciszek Kmieciak ze swym 5-letnim synem Henrykiem w lesie pod Nowym Miastem, gdzie po raz ostatni przed wybuchem wojny spotkał się z żoną (fot. ze zb. rodzinnych).Franciszek Kmieciak (stoi pośrodku) podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej w 70 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Pleszewie (fot. ze zb. rodzinnych).Akt zgonu Franciszka Kmieciaka z umowną datą 09.05.1946 r.Odpowiedz PCK z września 2012 roku.Wskazuje na miejsce pochówku Franciszka Kmieciaka z Jarocina w Iłowie.W uwagach adnotacja o poinformowaniu rodziny w 1943 r.Niestety rodzina żadnych informacji nie otrzymała.Kolejna niepewność na drodze do upewnienia się,że to mój dziadek...ale nie poddaję się:)Mimo niepewności nasza pierwsza wizyta na grobie w Iłowie...po 73 latach...w poszukiwaniu swojego ojca,którego nigdy nie widział...Mój tata-Mieczysław Kmieciak.Wzruszające chwile..dla nas wszystkich,Iłów.Symboliczne zapalenie znicza na grobie Franciszka Kmieciaka..Tablica z nazwiskiem Franciszka Kmieciaka.Cmentarz w Iłowie.Mimo niepewności tato postanowił wziąć garść ziemi iłowskiej na mogiłę swojej mamy Marii.A my nie ustajemy w potwierdzeniu tożsamości naszego Franciszka...Prawnuk Franciszka- Filip.Bohaterom Cześć i Chwała!!!!
Czynna służba wojskowa,Pleszew- 70 pp.około 1932 r.Franciszek stoi po środku.
Nasza druga wizyta w Iłowie.Wielkopolskie Bataliony Obrony Narodowej.
Wyszogród

Komentarze

W "Księdze..." figuruje KMIECIAK Franciszek, poległy 1939-09 w Budach Iłowskich, pochowany w KW w Iłowie. Zgrupowanie Obrony Narodowej płk Siudy w okolicach Iłowa zakończyło swój szlak bojowy, większość żołnierzy dostała się tam do niewoli. Jest duża szansa, że osoba figurująca w "Księdze..." i przedstawiona w tym biogramie to jeden i ten sam człowiek.

dodany przez: Morgoth, 2012-08-27

Trafiłam na ten ślad,ale data urodzenia i imiona rodziców się nie zgadzają.Czy to możliwe aby doszło do pomyłki?Gdzie mogę to ewentualnie sprawdzić?będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc.Stąpam po omacku...

dodany przez: viola, 2012-08-27

Zapis dot. Franciszka Kmieciaka w publikacji pt. "Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej" zawiera jedynie informacje o dacie i miejscu śmierci oraz miejscu spoczynku. Pozostałe dane wprowadziła jedna z użytkowniczek Portalu, co Redakcja warunkowo zaakceptowała. Wobec szczupłości informacji z wykazu pochowanych identyfikacja ta nie jest jednak pewna, w związku z tym przywróciliśmy pierwotną wersję biogramu i zaproponowaliśmy użytkowniczce, która go edytowała, stworzenie nowego biogramu z nieznanym miejscem spoczynku. W celu uzyskania bardziej szczegółowych danych o Franciszku Kmieciaku pochowanym w kwaterze wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie i ustalenia faktycznego miejsca spoczynku krewnego radzimy skontaktować się z Biurem Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Informacje o procedurze zgłoszenia zaginionego oraz specjalny druk poszukiwawczy znajduje się na stronie internetowej tej instytucji (http://www.pck.pl/pages,13_100.html).

dodany przez: redakcja, 2012-08-27

serdecznie dziękuję za pomoc:) Uruchamiam zatem niezbędne procedury...

dodany przez: viola, 2012-08-27

BCK

dodany przez: marfi64, 2012-09-27

Informacje może Pani uzyskać również poprzez Centralne Archiwum Wojskowe .Nam po 70 latach udało się ustalić dokładne miejsce spoczynku naszego dziadka. Wiele osób i instytucji w tym nam pomogło miedzy innymi CAW w Warszawie. Pozdrawiam i życzę powodzenia

dodany przez: Romualda Ryba, 2012-09-27

W przypisie [1] czytam: "źródło: na podstawie pisma z PCK z dnia 20.09.2013 r.". Wydaje mi się, że jest to błędna data... ponieważ ten dzień jeszcze nie nadszedł.

dodany przez: PiotrB79, 2013-08-25

od czasu znalezienia Mojego Ojca poraz czwarty w dni 1.o .11 zapalam wirtualną świeczke nad Jego mogiłą na cmentarz wIłowie.CZEŚĆ JEGO PAMIECI!!!. Jak rownierz jego kolegą którzy w wrześni 1939 r . polegli w lesie w Budach Iłowskich.a 2 maja 1941r,zostali eshumowani na cmentarz w Iłowie; Kmieciak Franciszek mój Ojciec; Kosmorowicz Paweł; Biejczyński Jerzy; Mastalarz Władysław Okupiniski Bronisław; Skurski Edmund; Wosko Czesław Filipiak Jan Suchodzki Bronisłw Dlanich również te zapalone świeczki, CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.!!!!!.

dodany przez: Mieciu70, 2015-10-31

W 77-ą rocznice drugiej wojnny pamiętam o poległych żołnierzach którzy wraz z moim Ojcem Franciszek Kmieciak spoczywają w kwaterze wojskowej na cmentarzu parafialnym w Iłowie i o wszystkich poległych żołnierzach poległych w 1939r. Cześć Ich Pamięci!!!.Pamiętamy !!.

dodany przez: Mieciu70, 2016-09-02

16 wrześniażołnierze Obrony Narodowej zJarocina między Żychlinem a Luszynym zostali zmasakrowani przez altylerie i samoloty niemieckie.Reszta żołnierzy którzy zostali żywi wraz z taborem ruszyli w kierunku IŁOWA 17 WRZESNIA 1939R.FRANCISZEK KMIECIAK POLEGŁ W MIEJSCOWOŚCI BUDY IŁOWSKIE. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !. Syn poległego Mieczysław Kmieciak.

dodany przez: Mieciu70, 2016-09-17

W 78 rocznice 2-giej wojny swiatowej przypominamy wszystkim o poleglych zolnierzach ktorzy polegli na polu chwaly Czesc i chwala poleglym!!!!

dodany przez: Mieciu70, 2017-09-14

16 .o9.1939r. w tym dniu 79 lat temu w Budach Iłowskichpoległ Moj Ojciec.Miał 29 lat zołnierz Obrony Narodowej Jarocin. Obecnie od 1941r spoczywa w kwaterze wojskowej na cmentarzu parafialnym w Iłowie. Czejsc Jego Pamieci ipozostalych żolnierzy ktorzy tam spoczywaja. Syn poleglego;; Mieczyslaw Kmieciak

dodany przez: Mieciu70, 2018-09-10

Zołnirze którzy polegli nad Bzurą ispoczywają w kwaterze wojennej na cmentarzu w Iłowie - też walczyli o Polske Niepodległa i w tak mładym wieku odali swoje życie. Cześć Ich Pamięci- pamiętamy o Was!!!!. Mieciu 70.

dodany przez: Mieciu70, 2018-11-12

W dniu Ojca ta skromna ,swieczka Dla Ciebie Tato!!.

dodany przez: Mieciu70, 2019-06-23

Dzis jest 80 -ta rocznica jak w Budach Iłowskich poległ Moj Ojciec Franciszek Kmieciak i spoczywa na cmentaru Wojennym w Iłowie. Czejsc Jego Pamieci.Oraz wszystkim żolnierza spoczywajacym w tej Kwaterze Wojennej wIłowie. Syn Zolnierza Obrony Narodowej Jarocin. Mieczyslaw Kmieciak.

dodany przez: Mieciu70, 2019-09-16

Szanowna Pani Ludwiko B, dziekuje za zapalona swieczke dla Mojego Ojca. czy Pani ma kogosc z Rodziny zebym mogl się zrewanzowac?.

dodany przez: Mieciu70, 2020-05-10

Dzis 81 -sza rocznica Twej śmierci w obronie Ojczyzny.

dodany przez: Mieciu70, 2020-09-01

Juz 81 -lat jak walczyles o wolna polske i polegles na ziemi ILOWSKIEJ; spoczywasz w kwaterze wojenej na cmentzrzu w m, ILOW.NIE wrociles do zony idwuch synow Henryka i Mieczyslawa ktorzy na ciebie czekali , ale po 73 latach odnalezli Twoja mogile. chociaz mam 80 lat zawsze jestem myslami przy mogile i zapalam swieczke Moze jeszcze bede mogl ja zapalac jakis czas?. CZesc twojej pamieci, SYN MIECZYSLAW> Jarocin.

dodany przez: Mieciu70, 2020-09-02

Dzis 17 .o9 2020. jest 81 lat jak polegles w m.BUDY ILOWSIE.CZESc TWOJEJ PAMIECI.!!!

dodany przez: Mieciu70, 2020-09-17

Dzis swieto Wojska Polskiego .Czesc Twojej Pamieci Tato .Syn Mieczyslaw.

dodany przez: Mieciu70, 2021-08-15

Dzis 82-ga rocznica wybuchu drugiej wojny swiatowj 24-teg0 sierpnia zolnierze obrony narodowej Jarocin wymarszowali do umocnienia zasiekow przy warcie w nowym /miescie nad warta. 1 szego wrzesnia 1939r swoim szlakiem bojowym wyruszyli w kierunku Warszawy dotarles az do Sochaczewa i polegles w Budach Ilowskich tak jak poru twoich kolegow. 17 wrzesnia byl twim ostatnim dniem nadziei ze wrocisz do rodziny.\ polegles Czesc twojej pamieci . Syn Mieczyslaw.

dodany przez: Mieciu70, 2021-09-01

17 o9 to dzieni w ktorym polegles w Budach Ilowskich Czesc Twej Pamieci Tato. Spoczywaj w spokoju Pamietam !!!!.

dodany przez: Mieciu70, 2021-09-18

dzis jest wrzesien 2022czas 2-giej wojnny swiatowej ja mam 82 lat tato niewiem czy jeszcze bede moglzapalac tobie swieczke ale wciaz mysle o tobie twoj syn mieczyslaw

dodany przez: Mieciu70, 2022-09-02

dzis jest83 rocznica jak polegles w lesie w budach ilowskich teraz spoczywasz na cmentarzu w kwaterze zolnierskiej ja mam 82 lata i moge jeszcze zapalic tobie swieczke bardzo dlugo szukalismy ciebie bo nie mielismy zadnej wiadomosci o tobie tato spoczywaj w spokoju jestem z ciebie dumny ze walczylesc za nasza polske twoj syn mieczyslaw

dodany przez: Mieciu70, 2022-09-17

tato minol prawie raok od twej roczniiercicy smierci a ja jeszcze zyje mam8*83 lata za tydzien rocznica jak polegles w lasach ilowskich czesc twojej pamieci twoj syn mieczyslaw

dodany przez: Mieciu70, 2023-09-10

Tato dzis 17 o9 jest dzien wktorym polegles w lesie w Budach iLOWSKICH TAK SIE SKLADA ZE JA TWOJ SYN MIECZYSLAW MAM 84 LATA URODZILEM SIE 01.01. 1940R CHOC CIEBIE NIE WIDZIALEM OD URODZENIA TO BARDZO CIEBIE KOCHAM MYSLALEM ZE NIEDOZYJE TEJ ROCZNICY ALE JESTEM I PISZE DOCIEBIE MOZE OSTATNI RAZ SPOCZYWAJ W SPOKOJU CZESC TWEJ PAMIECI ZOLNIERZU OBRONY NARODOWEJ 1939 R.

dodany przez: Mieciu70, 2023-09-17