Karta poległego

Nazwisko: NADOLNY
Imię #1: Ludwik
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Józef
Imię matki: Agnieszka
Nazwisko rodowe matki: Woźna
Data urodzenia: 14 sierpień 1913 [1]
Miejsce urodzenia: Stary Gostyń
Rodzeństwo: Helena (23 III 1907, Scherlebeck, Westfalia - 22 IX 1996), Maria (5 II 1909, Scherlebeck, Westfalia - 22 VIII 2002, Wolsztyn), Ignacy (18 VII 1910, Stary Gostyń - 26 VII 1985, Gdynia), Stanisław (5 XI 1915, Stary Gostyń - 20 III 1991, Kargowa), Antoni (6 IV 1918, Stary Gostyń - 29 VIII 2004, Niałek Wielki)
Stan cywilny: kawaler
Małżonek: -
Dzieci: -
Ostatni adres: "Rodzina Nadolnych pochodziła z dziada pradziada ze Starego Gostynia i Wonieścia, tam przeżyli cały okres zaboru pruskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzina przeniosła się do Wolsztyna, żeby zapewnić dzieciom wykształcenie. Mieszkali na ulicy Wschowskiej 32 i wszyscy synowie poszli do szkół wojskowych oraz na wojnę stamtąd. Mieszkali tam do końca wojny, a po wysiedleniu z Wolsztyna zamieszkali w Kargowej" (Bożysława Nadolna).
Narodowość: polska
Wykształcenie: zawodowe
Zawód:
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko:

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz, rezerwa
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Poznań
Rodzaj broni lub służby: Piechota
Stopień:

strz.
Przydział na 1 września 1939: 14 DP
Jednostka: 57 pp
Funkcja na 1 września 1939: szeregowy 8 kompanii w III batalionie
Przydział po 1 września 1939:
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej:
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
Data śmierci: 9 październik 1939 [2]
Miejsce śmierci: Piątek
Przyczyna śmierci:
Okoliczności śmierci:
Pierwotne miejsce spoczynku #1:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Łęczyca, ul. Kaliska, kwatera wojenna
Lokalizacja grobu: mogiła nr 639
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: 1) Jedna z dwudziestu jeden zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w Ścianę Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska;
2) Zbiorcza imienna tablica epitafijna na symbolicznym miejscu pochówku w grobie rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Kargowej (sektor 11, rząd 9, grób nr 1);
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje: Treść ostatniej karty pocztowej Ludwika Nadolnego do rodziny nadanej w drugiej połowie sierpnia 1939 r. z poczty w Żabikowie k. Poznania: "Kochani Rodzice i Siostry. Wszystko w najlepszym porządeczku. Co słychać u Was, bo tu wszystko i nic. Cywil już zawitał do domu? Przyślijcie mi adresy St., Iga i Antosia [braci Stanisława, Ignacego i Antoniego służących odpowiednio w 58 pułku piechoty w Poznaniu, 2 morskim pułku strzelców w Gdyni i 56 pułku piechoty w Krotoszynie - przyp. B. Nadolna], może kilka listów, no i to, co zawitało do mnie w piątek, powinsz. itd. [powinszowania, a może nawet jakiś prezent z okazji urodzin przypadających 14 sierpnia - przyp. B. Nadolna]. Na dziś tyle, później więcej. Milutkie pozdr. Ludwik. Adr. strzel. rez. L. Nadolny, Poznań, 57 p.p., 8 komp. Piszcie jak najprędzej". Dana Becker z d. Nadolna, bratanica pochowanego: "Całe życie był w naszej pamięci zaginiony wujek Ludwik. Cała RODZINA modliła się o jego odnalezienie, choćby o jakiś znak, a tymczasem dzięki koleżance z Australii (XI 2011) dowiedziałam się za kilkoma klikami na klawiaturze mojego komputera (w USA), co się z Wujkiem stało! Niestety, nikt już nie żyje z rodzeństwa, rodzice zmarli w bardzo podeszłym wieku (matka jako dziewięćdziesięciodzięwiecioipółletnia staruszka)".
Historia pochówku: "Wujek Staszek powiedział bratu [Antoniemu], że brat Ludwik padł w bitwie i prawdopodobnie nie żyje. Rodzina nic więcej nie wiedziała, nawet czy on ma grób, jego rodzice i bracia, i siostry, i my, drugie pokolenie, opłakiwaliby jego stratę przy różnych okazjach rodzinnych. Dopiero dzięki liście Bohaterowie1939.pl siostra Dana znalazła jego ślad i wiadomość o grobie, co jest dla nas niewypowiedzianą ulgą i pocieszeniem" (Bożysława Nadolna).
Poszukiwania mogiły:
Źródła: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 7 (dalej: KPŻP).

Wykaz żołnierzy Armii "Poznań" poległych na Ziemi Łęczyckiej w I stadium Bitwy nad Bzurą w okresie od 09 do 12 września 1939 roku, spoczywających na cmentarzu rzymsko-katolickim w Łęczycy przy ulicy Kaliskiej, oprac. H. Wójcik, A. Rokita, S. Rokita, [w:] Bohaterowie Bitwy nad Bzurą w naszej pamięci, red. T. Poklewski-Koziełł, Łęczyca 2009, s. 151 - poz. 308 (dalej: Wykaz 2009).

Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (zebr. Dana Becker alias Danuta Nadolna i Bo Robertson alias Bożysława Maria Magdalena Nadolna, bratanice pochowanego).

Wyszukiwarka grobów, [w:] Parafia p.w. Świętego Wojciecha, Kargowa, http://www.parafiakargowa.pl/wyszukiwarka.html [dostęp: 1 X 2017].

Uwagi:
Przypisy: [1] a) 14 sierpnia 1913 (źródło: KPŻP; archiwum rodzinne - akt urodzenia); b) 14 marca 1913 (źródło: Wykaz 2009);
[2] a) 9 października 1939 (źródło: KPŻP); b) 9 września 1939 (źródło: Wykaz 2009);
Ostatnie zmiany: 2017-10-01 21:43:33 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Antoni Nadolny, brat poległego Ludwika Nadolnego (fot. ze zb. rodzinnych Dany Becker z d. Nadolnej).Członkowie rodziny poległego Ludwika Nadolnego: bracia Stanisław i Antoni (z lewej), siostra Maria (po prawej), bratanica Dana Becker (w środku) z córką i matką (fot. ze zb. rodzinnych Dany Becker z d. Nadolnej).Antoni Nadolny, brat poległego Ludwika Nadolnego, wśród kadry i absolwentów III Promocji Szkoły Podoficerów Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie (1933-1936) (dok. ze zb. rodzinnych Dany Becker z d. Nadolnej).Agnieszka Nadolna, matka poległego Ludwika Nadolnego (fot. ze zb. rodzinnych Dany Becker z d. Nadolnej).Antoni Nadolny, brat poległego Ludwika Nadolnego (fot. ze zb. rodzinnych Dany Becker z d. Nadolnej).Ludwik Nadolny upamiętniony na jednej z dwudziestu jeden zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w Ścianę Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 8 września 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).Miejsce spoczynku Ludwika Nadolnego w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 8 września 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).Miejsce spoczynku Ludwika Nadolnego w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 8 września 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).Ludwik Nadolny (fot. ze zb. rodzinnych Bożysławy Nadolnej).Ludwik Nadolny (kadr fot. ze zb. rodzinnych Bożysławy Nadolnej).Ludwik Nadolny (fot. ze zb. rodzinnych Bożysławy Nadolnej).Ludwik Nadolny (fot. ze zb. rodzinnych Bożysławy Nadolnej).Ludwik Nadolny (fot. ze zb. rodzinnych Bożysławy Nadolnej).Akt urodzenia Ludwika Nadolnego wystawiony 20 sierpnia 1913 r. w Gostyniu (dok. udostępniła Bożysława Nadolna).Stary Gostyń - gniazdo rodzinne Nadolnych, miejsce urodzenia Ludwika Nadolnego (fot. udostępniła Bożysława Nadolna).Kościół pw. św. Marcina w Starym Gostyniu  - miejsce chrztu Ludwika Nadolnego udzielonego przez ks. dr. Ludwika Sobkowskiego (fot. udostępniła Bożysława Nadolna).Ostatnia karta pocztowa Ludwika Nadolnego do rodziny w Wolsztynie nadana w drugiej połowie sierpnia 1939 r. z poczty w Żabikowie k. Poznania (dok. z Archiwum Rodziny Nadolnych, fot. Jolanta Grant, Kustosz Pamiątek Rodzinnych).

Komentarze

Zdjecie pierwsze Antoni -brat poleglego.

dodany przez: danusia, 2011-11-05

Zdjecie nr# 2 od lewej, Staszek, Antoni bracia, calkiem po prawej siostra Ludwika Maria Nadolna, w srodku ja, moja corcia i Mamcia

dodany przez: danusia, 2011-11-05

zdjecie nr # 3 poczytaj. Tam jest moj Tata Antoni.

dodany przez: danusia, 2011-11-05

Zdjecie #4 Agnieszka Nadolna [Matka zaginionego Ludwika]

dodany przez: danusia, 2011-11-05

Zdjecie # 5 Brat zaginionego, a moj Tata Antoni, przezyl wojne w obozie pracy-kopalni w Niemczech. Wieziony przez lata za anty-komunizm. Otrzymal kare smierci! [w latach piecdziesiatych] Lata pozniej przeproszony i wynagrodzony zlotowkami! Zmarl kilka lat temu we Wolsztynie.

dodany przez: danusia, 2011-11-05