Aktualności

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Data publikacji: 2020-09-01

Szlaban graniczny z godłem Polski na przejściu granicznym Orłowo Kolibki w Gdyni niszczony 1 września 1939 r. przez żołnierzy niemieckich (źródło: Wikimedia Commons).W dniu dzisiejszym mija 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

Wrzesień jest miesiącem, który w zbiorowej świadomości Polaków tradycyjnie kojarzy się z wojną, szczególnie z kampanią polską 1939 r. W związku z tym w całym kraju odbywają się w tym okresie uroczystości patriotyczne, organizowane nie tylko przez najwyższe władze państwowe, lecz również w niemal w każdym mieście czy gminie. Zachęcamy do wzięcia udziału w tychże uroczystościach.

W najbliższych dniach warto również odwiedzić cmentarze, kwatery lub mogiły wojenne, by zapalić znicze w intencji tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny: poległych, zmarłych z ran czy zamordowanych. Namawiamy także do odwiedzania wirtualnych cmentarzy i ściany pamięci udostępnionych na naszym portalu i zapalania wirtualnych świeczek w hołdzie uczestnikom największej bitwy Polskiego Września 1939 r. - bitwy nad Bzurą.

Redakcja


Komentarze