Karta poległego

Nazwisko: WASIAK
Imię #1: Leon
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Władysław
Imię matki: Justyna
Nazwisko rodowe matki:
Data urodzenia: 1914
Miejsce urodzenia:
Rodzeństwo: Helena (ur. 1910), Mieczysław (ur. 1920)
Stan cywilny: kawaler
Małżonek:
Dzieci:
Ostatni adres: Nowa Jerozolima [obecnie: gm. Parzęczew, pow. zgierski]
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód:
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko:

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Poznań
Rodzaj broni lub służby: Piechota
Stopień:

strz.
Przydział na 1 września 1939: 26 DP
Jednostka: 37 pp
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939:
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej: # przed 1939 - w Korpusie Ochrony Pogranicza w Dziśnie (woj. wileńskie, obecnie: Białoruś) - prawdopodobnie w 2 kompanii KOP "Dzisna" batalionu KOP "Łużki" (zasadnicza służba wojskowa);
Odznaczenia: Państwowa Odznaka Sportowa
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
Data śmierci: 18 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Iłów
Przyczyna śmierci:
Okoliczności śmierci:
Pierwotne miejsce spoczynku #1:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Iłów, kwatera wojenna
Lokalizacja grobu:
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: jedna z dwudziestu sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie
Przedmioty znalezione przy pochowanym: legitymacja Państwowej Odznaki Sportowej, fotografia
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły: W okresie II wojny światowej próby ustalenia wojennych losów Leona Wasiaka podejmowała jego matka, Justyna Wasiak. W 1942 r., przebywając jako robotnik przymusowy w Dürnholz (obecnie: Drnholec na południu Czech), otrzymała za pośrednictwem miejscowego urzędu miejskiego informację z Prezydium Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Berlinie, że w Biurze Informacyjnym Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie znajduje się depozyt zabezpieczony w trakcie ekshumacji jej poległego syna. Wnioskowała wówczas, by dokumenty z nim związane zostały odesłane do miejsca jej ówczesnego pobytu. Według dotychczasowej wiedzy rodziny mogiła Leona Wasiaka miała znajdować się w Sochaczewie. Właściwe miejsce spoczynku dzięki Portalowi Bohaterowie1939.pl ustalił w 2014 r. Zbigniew Sędzicki, wnuk stryjeczny poległego.
Źródła: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 265.

Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (Zbigniew Sędzicki, wnuk stryjeczny pochowanego).

Uwagi:
Ostatnie zmiany: 2021-06-03 23:13:46 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Leon Wasiak w trakcie odbywania służby wojskowej, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Justyna Wasiak, matka Leona Wasiaka (fot. ze zb. rodzinnych). Helena Pawlak (z d. Wasiak), siostra Leona Wasiaka (fot. ze zb. rodzinnych).Mieczysław Wasiak, brat Leona Wasiaka (fot. ze zb. rodzinnych).Dom rodzinny Leona Wasiaka w Nowej Jerozolimie (fot. ze zb. rodzinnych)Pismo urzędu miejskiego w Dürnholz do Prezydium Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Berlinie z 11 grudnia 1942 r. ws. depozytu zabezpieczonego w trakcie ekshumacji poległego Leona Wasiaka, a znajdującego się w Biurze Informacyjnym Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie (dok. ze zb. rodzinnych).Rejon zasadniczej służby wojskowej i obecne miejsce spoczynku Leona Wasiaka na tle granic Polski z 1930 r. (oprac. Zbigniew Wasiak).Pozycje i kierunki przemarszu oddziałów 26 Dywizji Piechoty, do której przydzielono Leona Wasiaka, w końcowej fazie bitwy nad Bzurą w dniach 17-18 września 1939 r. (źródło: Wikipedia).Leon Wasiak w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w Korpusie Ochrony Pogranicza, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Leon Wasiak w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w Korpusie Ochrony Pogranicza, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Leon Wasiak w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w Korpusie Ochrony Pogranicza, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Leon Wasiak w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w Korpusie Ochrony Pogranicza, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Leon Wasiak upamiętniony na jednej z dwudziestu sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie. Stan z dn. 12 września 2014 r. (fot. Zbigniew Sędzicki).Kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym w Iłowie - miejsce spoczynku poległego Leona Wasiaka (fot. Zbigniew Sędzicki).Leon Wasiak w trakcie odbywania zasadniczej służby wojskowej w Korpusie Ochrony Pogranicza, przed 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).

Komentarze

SPOCZYWAJ W POKOJU – nie wśród Najbliższych, ale wraz z Towarzyszami broni. Zapisałeś się na kartach historii i już nigdy Nie Pozostaniesz anonimowy. PAMIĘTAMY – Wujku Leonie. W 75 rocznicę śmierci.

dodany przez: ZBYSZEK007, 2014-09-19