Karta poległego

Nazwisko: WASIAK
Imię #1: Leon
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: WŁADYSŁAW
Imię matki: JUSTYNA
Nazwisko rodowe matki:
Data urodzenia: 1914
Miejsce urodzenia:
Rodzeństwo: HELENA - Siostra (ur. 1910), MIECZYSŁAW - Brat (ur. 1920)
Stan cywilny: kawaler
Małżonek:
Dzieci:
Ostatni adres: NOWA JEROZOLIMA, [obecnie: gmina Parzęczew, powiat Zgierz]
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód:
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko:

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Poznań
Rodzaj broni lub służby: Piechota
Stopień:

strz.
Przydział na 1 września 1939: 26 DP
Jednostka: 37 pp
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939: W czasie stanu wojny funkcja K.O.P miała dobiec końca, a jego jednostki miały zgodnie z planem mobilizacyjnym zasilić oddziały i pododdziały Wojska Polskiego w linii. Tak też się stało. Leon Wasiak dostał przydział do 37 pp/26 DP
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej: Zasadniczą służbę wojskową – Leon Wasiak odbywał w Korpusie Ochrony Pogranicza w miejscowości Dzisna na Wileńszczyźnie (obecnie Białoruś).
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy: Jedyne źródło - to mapy ze szlakiem bojowym 37 pp/26DP
Data śmierci: 18 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Iłów [1]
Przyczyna śmierci: poległy
Okoliczności śmierci:
Pierwotne miejsce spoczynku #1:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Iłów, kwatera wojenna [2]
Lokalizacja grobu:
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: Wpis na tablicy - cmentarz w Iłowie (patrz: fotografie)
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys:
Wspomnienia / relacje:
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły: Wcześniej informacje jakie posiadała rodzina, wskazywały na to, iż mogiła znajduje się w Sochaczewie. Jednak to za sprawą Waszej strony - dotarłem na właściwą informację o miejscu, w którym poległ i gdzie spoczywa nasz krewny -Leon Wasiak
Źródła: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 265

Archiwum rodzinne - fotografie z prywatnych zbiorów
Uwagi: Ostatnia (znana rodzinie) pisemna informacja dotycząca Leona Wasiaka, z dn. 11.12.1942 r.:
(patrz: fotografia - dokument w j. niemieckim)
W wyniku korespondencji urzędu gminy w miejscowości Dürnholz (obecnie Drnholec – na południu Czech, w którym Justyna Wasiak pracowała jako robotnik przymusowy) z dn. 07.09.1942 i 12.10.1942, z prezydium Czerwonego Krzyża w Berlinie, dowiadujemy się, że biuro informacyjne Czerwonego Krzyża w Warszawie – ul. Smolna 17, posiada dokument osobisty/ wojskowy (POS) i zdjęcie Leona Wasiaka.
Reasumując, urząd gminy w miejscowości Dürnholz, w imieniu Justyny Wasiak – Matki Leona Wasiaka, prosi niemiecki Czerwony Krzyż o dostarczenie wszelkich możliwych rzeczy (znajdujących się w depozycie PCK w Warszawie) po poległym Leonie Wasiaku, do miejsca jej ówczesnego pobytu.
Urząd ten potwierdza również, iż Justyna Wasiak (w/g jej zeznań) jest matką Leona Wasiaka oraz, że jest robotnikiem w majątku ziemskim Rzeszy, w okręgu Nikolsburg.


Na podstawie zebranych informacji (fotografie z prywatnych zbiorów, przekazy bliskich, internet) przed 1939r. zasadniczą służbę wojskową – Leon Wasiak odbywał w Korpusie Ochrony Pogranicza w miejscowości Dzisna na Wileńszczyźnie (obecnie Białoruś). Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że służył w 2 Kompanii KOP „Dzisna”- Batalion KOP „Łużki”- Pułk KOP „Głębokie”.
Przypisy: [1] Iłów, powiat Sochaczew (źródło: Iłów, powiat Sochaczew)
[2] Województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Iłów. Lokalizacja: 52.3393N, 20.0272E "KWATERA WOJENNA ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO ARMII POZNAŃ I POMORZE, POLEGŁYCH W DNIACH 17-18.09.1939 W BITWIE NAD BZURĄ". (źródło: Województwo mazowieckie, powiat sochaczewski, gmina Iłów.)
Ostatnie zmiany: 2014-09-17 10:14:21 przez ZBYSZEK007 | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Fotografia Leona z czasów służby w wojskuJUSTYNA WASIAK - Mama LeonaSiostra Leona, HELENA PAWLAK (ur.1910) z domu WASIAKBrat Leona, a mój dziadek MIECZYSŁAW WASIAK (ur.1920)Dom rodzinnyOstatnia (znana rodzinie) pisemna informacja dotycząca Leona WasiakaLEON WASIAK - miejsce spoczynku i rejon służby wojskowejBitwa nad bzurą 17-18.IX.1939 Szlak bojowy 26 DP2). Pamiątka ze służby w wojsku3). Pamiątka ze służby w wojsku4). Pamiątka ze służby w wojsku5). Pamiątka ze służby w wojskuTablica upamiętniająca - fot.3CMENTARZ w IŁOWIE - Tablice upamiętniające żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą 17-18.IX.1939 r.1). Pamiątka ze służby w wojsku

Komentarze

SPOCZYWAJ W POKOJU – nie wśród Najbliższych, ale wraz z Towarzyszami broni. Zapisałeś się na kartach historii i już nigdy Nie Pozostaniesz anonimowy. PAMIĘTAMY – Wujku Leonie. W 75 rocznicę śmierci.

dodany przez: ZBYSZEK007, 2014-09-19