Karta poległego

Nazwisko: NOWAK
Imię #1: Józef
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Tomasz
Imię matki: Michalina
Nazwisko rodowe matki:
Data urodzenia: 17 marzec 1910
Miejsce urodzenia: Brenno
Rodzeństwo:
Stan cywilny: żonaty
Małżonek: Marianna zd. Miś
Dzieci: syn Ludwik (ur. 25. 08. 1938.)
Ostatni adres: Brenno, pow. leszczyński
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód: krawiec
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko:

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz,
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU):
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Poznań
Rodzaj broni lub służby: Kawaleria
Stopień:

szer.
Przydział na 1 września 1939: Wielkopolska BK
Jednostka: 17 p. uł.
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939: 17 p. uł.
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej:
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy:
Data śmierci: 11 październik 1939
Miejsce śmierci: Rawa Mazowiecka
Przyczyna śmierci:
Okoliczności śmierci:
Pierwotne miejsce spoczynku #1:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Rawa Mazowiecka, ul. Tomaszowska, kwatera wojenna
Lokalizacja grobu:
Upamiętniony:
Forma upamiętnienia:
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys: Urodził się 17. III. 1910 r. w Brennie. W dniu 13. III. 1934 r. przebywał w szpitalu wojskowym z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego (fotografia z tego dnia z widoczną kartą informacyjną i kilkoma innymi żołnierzami). W listopadzie 1937 r. ożenił się z Marianną zd. Miś. 25. VIII. 1938 r. urodził się jego jedyny syn Ludwik. Zmobilizowany został 24. VIII. 1939 r. Ranny w kampanii wrześniowej. Zginął (lub zmarł w wyniku odniesionych ran) 11. X. 1939 r.
Wspomnienia / relacje: O moim dziadku właściwie nie wiem prawie nic. Słyszałem, że był człowiekiem stanowczym. Po swoich rodzicach przejął wiatrak i zajmował się mieleniem zbóż. Rzekomo był krawcem - nie wiem, czy z zamiłowania, czy z zawodu. Ze słów żołnierzy, którzy wrócili do domów z kampanii wrzesniowej, wynikało, że mój dziadek podczas ostatniego nalotu będąc na wozie, zdecydował się przemieścić na ziemię obok wozu i właśnie dlatego zginął. Nie bardzo wiem, co to mógł być za "ostatni nalot", czy wcześniej był ranny, czy też podczas tego nalotu dopiero odniósł rany i dlaczego data śmierci to dopiero 11 października 1939 - może zmarł w wyniku odniesionych ran, a może wracał do domu z Warszawy lub okolic i został zastrzelony. Nie wiem nic........... .
Historia pochówku:
Poszukiwania mogiły:
Źródła: Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, t. I, Żołnierze września N-Z, kom. red. B. Affek-Bujalska i in., wstęp i red. nauk. E. Pawłowski, Pruszków 1993, s. 20.

Cz. Knoll, O.Matuszewski, Wielkopolska Brygada Kawalerii, Poznań 1988, s.59 [Aneks 7, Lista wiadomych poległych żołnierzy Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w latach 1939 - 1945. 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego].

Tradycja rodzinna.

Uwagi:
Ostatnie zmiany: 2011-09-26 21:07:03 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Józef Nowak (fot. ze zb. rodzinnych).Józef Nowak (leży trzeci od lewej) w dniu 13. III. 1934 r. w szpitalu wojskowym w czasie leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego (fot. ze zb. rodzinnych).Józef Nowak upamiętniony na jednej ze zbiorczych imiennych tablic pamiątkowych w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Rawie Mazowieckiej, ul. Tomaszowska. Stan z dn. 07. 02. 2011 r. (fot. Mariusz Kwapisz).

Komentarze

Do wnuka Ś.P. Józefa Nowaka. 17 pułk ułanów w pierwszej fazie Bitwy nad Bzurą stanowił lewe skrzydło bijąc się na kierunku Głowno. Kolejna faza to odskok od przeciwnika i forsowanie Bzury na północ od Sochaczewa, a ostatecznie po przebiciu się przez Puszczę Kampinoską znacznymi siłami dotarcie do Warszawy. Miejsce pochówku wskazywałoby na przetransportowanie rannego Ś.P. Józefa Nowaka do Rawy mazowieckiej lub w jej okolice w celu jego hospitalizacji i tam mający miejsce jego zgon. Ostatni nalot – to ostatni jaki zarejestrował (zapamiętał) jego towarzysz broni. 17 pu w tym rejonie walki nie prowadził. Pewnie inni uciekający na wozach uniknęli poranienia odłamkami ? Owszem śmierć nastąpiła już po kapitulacji, ale mamy ten dość szczegółowy opis okoliczności bombardowania.

dodany przez: MjrWPanc, 2020-03-24