Karta poległego

Nazwisko: KMIECIAK
Imię #1: Franciszek
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Marcin
Imię matki: Rozalia
Nazwisko rodowe matki: Szynalska
Data urodzenia: 23 styczeń 1910
Miejsce urodzenia: Wolica Pusta, pow. Jarocin
Rodzeństwo: Józef,Katarzyna,Tomasz,Rozalia
Stan cywilny: żonaty
Małżonek: Maria zd. Gil (od 1934 r.)
Dzieci: Henryk, Mieczysław
Ostatni adres: Mieszków, pow. Jarocin
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód: robotnik kolejowy
Wyznanie: rzymskokatolickie
Tytuł naukowy:
Stanowisko:

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz, rezerwa
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU): Jarocin
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Poznań
Rodzaj broni lub służby: Obrona Narodowa
Stopień:

szer.
Przydział na 1 września 1939:
Jednostka:
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939: Bataliony Obrony Narodowej w Jarocinie .Batalion ten był mobilizowany przez 70 pp z Pleszewa,a stacjonował w koszarach 68 pp w Jarocinie.
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej: Zasadnicza służba wojskowa - 70 pp (Pleszew)
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy: Jarocin-Nowe Miasto nad Wartą-Golina-Koło-Kutno-Sochaczew
Data śmierci: 1939
Miejsce śmierci: [1]
Przyczyna śmierci: poległy
Okoliczności śmierci:
Pierwotne miejsce spoczynku #1: Budy Iłowskie
Data ekshumacji: 02 maj 1941
Pierwotne miejsce spoczynku #2:
Data ekshumacji:
Pierwotne miejsce spoczynku #3:
Data ekshumacji:
Obecne miejsce spoczynku: Nieznane miejsce pochówku [2]
Lokalizacja grobu: Cmentarz Parafialny Iłów,31 k.w.,tablica nr 555
Upamiętniony: Tak
Forma upamiętnienia: Tablica pamiątkowa na grobie żony Marii ( cmentarz parafialny w Mieszkowie).

Zbiorowa tablica na cmentarzu parafialnym w Iłowie.
Przedmioty znalezione przy pochowanym:
Miejsce przechowywania ww. przedmiotów:
Życiorys: Franciszek Kmieciak urodził się 23 stycznia 1910 r. w Wolicy Pustej w pow. Jarocin jako syn robotnika Marcina i Rozalii z Szynalskich zamieszkałych w Wolicy Pustej. Pracował jako robotnik kolejowy w Mieszkowie w pow. Jarocin. W 1934 r. zawarł w Mieszkowie związek małżeński z Marią z Gilów. Zasadniczą służbę wojskową odbywał w 70 pułku piechoty w Pleszewie. W wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 r. wziął udział jako żołnierz jednego z batalionów Obrony Narodowej. Podczas działań wojennych zaginął...


Wspomnienia / relacje: "Stacjonował pod Nowym Miastem, w szeregach II batalionu Obrony Narodowej z Jarocina.Batalion ten był mobilizowany przez 70 pp z Pleszewa,a stacjonował w koszarach 68 pp w Jarocinie.Tam po raz ostatni odwiedziła go żona, która była w ciąży, wraz ze swoim 5-letnim synem. Od tego momentu wszelki ślad po nim zaginął.Rodzina otrzymała jedynie ustny przekaz od jego brata Tomasza Kmieciaka,że widział go po raz ostatni w okolicach Sochaczewa.Bratu udało się uciec,do czego namawiał również Franciszka,niestety ten się nie zgodził.Tomasz wrócił do Mieszkowa i został wywieziony na roboty do Niemiec ,gdzie w 43 roku zginął. (tradycja rodzinna - wnuczka zaginionego).
Historia pochówku: Po latach rodzina natrafiła na mogiłę Franciszka Kmieciaka-szeregowego z Jarocina (na podstawie odpowiedzi z PCK) w Iłowie.Miejsce śmierci Budy Iłowskie(ekshumowany w 1941 r.)
Trwają dalsze poszukiwania na podstawie,których być może będziemy mogli oficjalnie już wpisać miejsce śmierci naszego Franciszka....Na podstawie wspomnień ppor.rez.J.Kościelniaka (dowódca I plutonu Batalionów ON z Jarocina)odtworzyliśmy drogę "jarociniaków"Wspomnienia z dn.16 września:
Brak amunicji i wyżywienia..mamy tylko karabiny!Kompania wycofuje się drogą na Luszyn.Na skrzyżowaniu dróg powstaje masakra.Dożo rannych i zabitych.Resztki żołnierzy wycofują się w kierunku Iłowa...
Poszukiwania mogiły: Uznany za zmarłego postanowieniem Sądu Grodzkiego w Jarocinie nr III Zg. 15/46 z dn. 1 lipca 1947 r.
Źródła: Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja.

Jajor J., Księga pamięci ofiar ziemi jarocińskiej w II wojnie światowej, Kalisz 2009, s. 69 (dalej: Jajor 2009).

„Udział społeczeństwa Ziemi Kaliskiej w wojnie obronnej 1939 r”;praca zbiorowa wydana z okazji 40-lecia wojny obronnej Narodu Polskiego we wrześniu 1939 r. pod redakcją Bogusława Polaka.
rozdział 16-16. Dzieje II kompanii Batalionu Obrony Narodowej Jarocin – sierpień – wrzesień 1939 r. (Roch Roszczak, Jan Jajor) – (417)


Uwagi: 1) Małżonek: Maria zd. Gil (archiwum rodzinne / rodzinna tradycja) lub Maria zd. Gill (Jajor 2009);
Przypisy: [1] Budy Iłowskie (źródło: na podstawie pisma z PCK z dnia 20.09.2012 r. Kartoteka poległych żołnierzy W.P,nadesłana w 1947 r.przez delegaturę PCK w Spenge (Niemcy))
[2] Iłów,kwatera wojenna (źródło: Wykaz dodatkowy nazwisk żołnierzy Wojska Polskiego pochowanych w kwaterze wojennej w Iłowie,poległych we wrześniu 1939 r.-Urząd Gminy w Iłowie. Kartoteka poległych żołnierzy W.P,nadesłana w 1947 r.przez delegaturę PCK w Spenge (Niemcy) ) - Delegatura PCK ze Spenge nadesłała dokumenty,które mówią,że poległym był szeregowy z Jarocina.Po odtworzeniu drogi Batalionów Obrony Narodowej w Jarocinie,na podstawie "Dziejów II Kompanii Batalionów Obrony Narodowe Jarocin,autor Jan Jajor na podst.materiałów Komisji Historycznej ZBoWiD w Jarocinie jesteśmy przekonani,że chodzi o naszego Franciszka.
Ostatnie zmiany: 2013-08-15 17:51:22 przez viola | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Franciszek Kmieciak ze swym 5-letnim synem Henrykiem w lesie pod Nowym Miastem, gdzie po raz ostatni przed wybuchem wojny spotkał się z żoną (fot. ze zb. rodzinnych).Franciszek Kmieciak (stoi pośrodku) podczas odbywania zasadniczej służby wojskowej w 70 Pułku Piechoty Wielkopolskiej w Pleszewie (fot. ze zb. rodzinnych).Akt zgonu Franciszka Kmieciaka z umowną datą 09.05.1946 r.Odpowiedz PCK z września 2012 roku.Wskazuje na miejsce pochówku Franciszka Kmieciaka z Jarocina w Iłowie.W uwagach adnotacja o poinformowaniu rodziny w 1943 r.Niestety rodzina żadnych informacji nie otrzymała.Kolejna niepewność na drodze do upewnienia się,że to mój dziadek...ale nie poddaję się:)Mimo niepewności nasza pierwsza wizyta na grobie w Iłowie...po 73 latach...w poszukiwaniu swojego ojca,którego nigdy nie widział...Mój tata-Mieczysław Kmieciak.Wzruszające chwile..dla nas wszystkich,Iłów.Symboliczne zapalenie znicza na grobie Franciszka Kmieciaka..Tablica z nazwiskiem Franciszka Kmieciaka.Cmentarz w Iłowie.Mimo niepewności tato postanowił wziąć garść ziemi iłowskiej na mogiłę swojej mamy Marii.A my nie ustajemy w potwierdzeniu tożsamości naszego Franciszka...Prawnuk Franciszka- Filip.Bohaterom Cześć i Chwała!!!!
Czynna służba wojskowa,Pleszew- 70 pp.około 1932 r.Franciszek stoi po środku.
Nasza druga wizyta w Iłowie.Wielkopolskie Bataliony Obrony Narodowej.
Wyszogród

Komentarze

W "Księdze..." figuruje KMIECIAK Franciszek, poległy 1939-09 w Budach Iłowskich, pochowany w KW w Iłowie. Zgrupowanie Obrony Narodowej płk Siudy w okolicach Iłowa zakończyło swój szlak bojowy, większość żołnierzy dostała się tam do niewoli. Jest duża szansa, że osoba figurująca w "Księdze..." i przedstawiona w tym biogramie to jeden i ten sam człowiek.

dodany przez: Morgoth, 2012-08-27

Trafiłam na ten ślad,ale data urodzenia i imiona rodziców się nie zgadzają.Czy to możliwe aby doszło do pomyłki?Gdzie mogę to ewentualnie sprawdzić?będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc.Stąpam po omacku...

dodany przez: viola, 2012-08-27

Zapis dot. Franciszka Kmieciaka w publikacji pt. "Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej" zawiera jedynie informacje o dacie i miejscu śmierci oraz miejscu spoczynku. Pozostałe dane wprowadziła jedna z użytkowniczek Portalu, co Redakcja warunkowo zaakceptowała. Wobec szczupłości informacji z wykazu pochowanych identyfikacja ta nie jest jednak pewna, w związku z tym przywróciliśmy pierwotną wersję biogramu i zaproponowaliśmy użytkowniczce, która go edytowała, stworzenie nowego biogramu z nieznanym miejscem spoczynku. W celu uzyskania bardziej szczegółowych danych o Franciszku Kmieciaku pochowanym w kwaterze wojennej na cmentarzu parafialnym w Iłowie i ustalenia faktycznego miejsca spoczynku krewnego radzimy skontaktować się z Biurem Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie. Informacje o procedurze zgłoszenia zaginionego oraz specjalny druk poszukiwawczy znajduje się na stronie internetowej tej instytucji (http://www.pck.pl/pages,13_100.html).

dodany przez: redakcja, 2012-08-27

serdecznie dziękuję za pomoc:) Uruchamiam zatem niezbędne procedury...

dodany przez: viola, 2012-08-27

BCK

dodany przez: marfi64, 2012-09-27

Informacje może Pani uzyskać również poprzez Centralne Archiwum Wojskowe .Nam po 70 latach udało się ustalić dokładne miejsce spoczynku naszego dziadka. Wiele osób i instytucji w tym nam pomogło miedzy innymi CAW w Warszawie. Pozdrawiam i życzę powodzenia

dodany przez: Romualda Ryba, 2012-09-27

W przypisie [1] czytam: "źródło: na podstawie pisma z PCK z dnia 20.09.2013 r.". Wydaje mi się, że jest to błędna data... ponieważ ten dzień jeszcze nie nadszedł.

dodany przez: PiotrB79, 2013-08-25

od czasu znalezienia Mojego Ojca poraz czwarty w dni 1.o .11 zapalam wirtualną świeczke nad Jego mogiłą na cmentarz wIłowie.CZEŚĆ JEGO PAMIECI!!!. Jak rownierz jego kolegą którzy w wrześni 1939 r . polegli w lesie w Budach Iłowskich.a 2 maja 1941r,zostali eshumowani na cmentarz w Iłowie; Kmieciak Franciszek mój Ojciec; Kosmorowicz Paweł; Biejczyński Jerzy; Mastalarz Władysław Okupiniski Bronisław; Skurski Edmund; Wosko Czesław Filipiak Jan Suchodzki Bronisłw Dlanich również te zapalone świeczki, CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.!!!!!.

dodany przez: Mieciu70, 2015-10-31

W 77-ą rocznice drugiej wojnny pamiętam o poległych żołnierzach którzy wraz z moim Ojcem Franciszek Kmieciak spoczywają w kwaterze wojskowej na cmentarzu parafialnym w Iłowie i o wszystkich poległych żołnierzach poległych w 1939r. Cześć Ich Pamięci!!!.Pamiętamy !!.

dodany przez: Mieciu70, 2016-09-02

16 wrześniażołnierze Obrony Narodowej zJarocina między Żychlinem a Luszynym zostali zmasakrowani przez altylerie i samoloty niemieckie.Reszta żołnierzy którzy zostali żywi wraz z taborem ruszyli w kierunku IŁOWA 17 WRZESNIA 1939R.FRANCISZEK KMIECIAK POLEGŁ W MIEJSCOWOŚCI BUDY IŁOWSKIE. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !. Syn poległego Mieczysław Kmieciak.

dodany przez: Mieciu70, 2016-09-17

W 78 rocznice 2-giej wojny swiatowej przypominamy wszystkim o poleglych zolnierzach ktorzy polegli na polu chwaly Czesc i chwala poleglym!!!!

dodany przez: Mieciu70, 2017-09-14

16 .o9.1939r. w tym dniu 79 lat temu w Budach Iłowskichpoległ Moj Ojciec.Miał 29 lat zołnierz Obrony Narodowej Jarocin. Obecnie od 1941r spoczywa w kwaterze wojskowej na cmentarzu parafialnym w Iłowie. Czejsc Jego Pamieci ipozostalych żolnierzy ktorzy tam spoczywaja. Syn poleglego;; Mieczyslaw Kmieciak

dodany przez: Mieciu70, 2018-09-10

Zołnirze którzy polegli nad Bzurą ispoczywają w kwaterze wojennej na cmentarzu w Iłowie - też walczyli o Polske Niepodległa i w tak mładym wieku odali swoje życie. Cześć Ich Pamięci- pamiętamy o Was!!!!. Mieciu 70.

dodany przez: Mieciu70, 2018-11-12

W dniu Ojca ta skromna ,swieczka Dla Ciebie Tato!!.

dodany przez: Mieciu70, 2019-06-23

Dzis jest 80 -ta rocznica jak w Budach Iłowskich poległ Moj Ojciec Franciszek Kmieciak i spoczywa na cmentaru Wojennym w Iłowie. Czejsc Jego Pamieci.Oraz wszystkim żolnierza spoczywajacym w tej Kwaterze Wojennej wIłowie. Syn Zolnierza Obrony Narodowej Jarocin. Mieczyslaw Kmieciak.

dodany przez: Mieciu70, 2019-09-16

Szanowna Pani Ludwiko B, dziekuje za zapalona swieczke dla Mojego Ojca. czy Pani ma kogosc z Rodziny zebym mogl się zrewanzowac?.

dodany przez: Mieciu70, 2020-05-10

Dzis 81 -sza rocznica Twej śmierci w obronie Ojczyzny.

dodany przez: Mieciu70, 2020-09-01

Juz 81 -lat jak walczyles o wolna polske i polegles na ziemi ILOWSKIEJ; spoczywasz w kwaterze wojenej na cmentzrzu w m, ILOW.NIE wrociles do zony idwuch synow Henryka i Mieczyslawa ktorzy na ciebie czekali , ale po 73 latach odnalezli Twoja mogile. chociaz mam 80 lat zawsze jestem myslami przy mogile i zapalam swieczke Moze jeszcze bede mogl ja zapalac jakis czas?. CZesc twojej pamieci, SYN MIECZYSLAW> Jarocin.

dodany przez: Mieciu70, 2020-09-02

Dzis 17 .o9 2020. jest 81 lat jak polegles w m.BUDY ILOWSIE.CZESc TWOJEJ PAMIECI.!!!

dodany przez: Mieciu70, 2020-09-17

Dzis swieto Wojska Polskiego .Czesc Twojej Pamieci Tato .Syn Mieczyslaw.

dodany przez: Mieciu70, 2021-08-15

Dzis 82-ga rocznica wybuchu drugiej wojny swiatowj 24-teg0 sierpnia zolnierze obrony narodowej Jarocin wymarszowali do umocnienia zasiekow przy warcie w nowym /miescie nad warta. 1 szego wrzesnia 1939r swoim szlakiem bojowym wyruszyli w kierunku Warszawy dotarles az do Sochaczewa i polegles w Budach Ilowskich tak jak poru twoich kolegow. 17 wrzesnia byl twim ostatnim dniem nadziei ze wrocisz do rodziny.\ polegles Czesc twojej pamieci . Syn Mieczyslaw.

dodany przez: Mieciu70, 2021-09-01

17 o9 to dzieni w ktorym polegles w Budach Ilowskich Czesc Twej Pamieci Tato. Spoczywaj w spokoju Pamietam !!!!.

dodany przez: Mieciu70, 2021-09-18

dzis jest wrzesien 2022czas 2-giej wojnny swiatowej ja mam 82 lat tato niewiem czy jeszcze bede moglzapalac tobie swieczke ale wciaz mysle o tobie twoj syn mieczyslaw

dodany przez: Mieciu70, 2022-09-02

dzis jest83 rocznica jak polegles w lesie w budach ilowskich teraz spoczywasz na cmentarzu w kwaterze zolnierskiej ja mam 82 lata i moge jeszcze zapalic tobie swieczke bardzo dlugo szukalismy ciebie bo nie mielismy zadnej wiadomosci o tobie tato spoczywaj w spokoju jestem z ciebie dumny ze walczylesc za nasza polske twoj syn mieczyslaw

dodany przez: Mieciu70, 2022-09-17