Karta weterana

Nazwisko: KLEWŻYC
Imię #1: Piotr
Imię #2:
Imię #3:
Pseudonim:
Imię ojca: Aleksander
Imię matki: Anastazja (córka Fiodora)
Nazwisko rodowe matki:
Data urodzenia: 20 czerwiec 1916
Miejsce urodzenia: Sienkiewicze
Rodzeństwo: Wasyl, Maria (ur. 1936; po mężu Čečun)
Stan cywilny:
Małżonek:
Dzieci:
Ostatni adres: Sienkiewicze, pow. Łuniniec, woj. poleskie
Narodowość: polska
Wykształcenie:
Zawód:
Wyznanie:
Tytuł naukowy:
Stanowisko:

Stosunek do służby wojskowej: żołnierz, rezerwa
Numer ewidencyjny:
Powiatowa Komenda Uzupełnień (PKU): Łuniniec
Rejonowa Komenda Uzupełnień (RKU):
Związek operacyjny: Armia Pomorze
Rodzaj broni lub służby: brak danych
Stopień:

strz.
Przydział na 1 września 1939: 16 DP
Jednostka: 64 pp
Funkcja na 1 września 1939:
Przydział po 1 września 1939:
Funkcja po 1 września 1939:
Przebieg służby wojskowej: # 1936 - powołany przez Powiatową Komendę Uzupełnień w Łunińcu do odbycia zasadniczej służby wojskowej w 64 pułku piechoty w Grudziądzu;
# 29 VII 1939 - przeniesiony do rezerwy;
Odznaczenia:
Wrzesień 1939 - szlak bojowy: wraz z 64 pp, m.in. w bitwie nad Bzurą; 18 IX - wzięty do niewoli niemieckiej w m. Iłów, pow. Sochaczew
Data śmierci: 13 sierpień 1945
Miejsce śmierci: Muling (Mandżuria, Chiny)
Obecne miejsce spoczynku: Pograničnyj (Kraj Nadmorski, Federacja Rosyjska), mogiła zbiorowa ("sopka Snegovaja")
Lokalizacja grobu: 500 m na zachód od stacji kolejowej Grodekowo
Upamiętniony:
Forma upamiętnienia:
Życiorys: Piotr Klewżyc urodził się w 1916 roku jako syn Aleksandra i Anastazji Klewżyców. Od 1936 roku, powołany przez Powiatową Komendę Uzupełnień w Łunińcu, odbywał zasadniczą służbę wojskową w 64 pułku piechoty w Grudziądzu, po czym 27 lipca 1939 roku został przeniesiony do rezerwy. Ponownie zmobilizowany do swojego macierzystego oddziału, wziął udział w kampanii polskiej 1939 roku, biorąc m.in. udział w bitwie nad Bzurą. 18 września w Iłowie został wzięty do niewoli niemieckiej, a następnie osadzony w obozach jenieckich (m.in. Stalag II B Hammerstein, Stalag I A Stablack), w których pozostawał do 1945 roku. 14 kwietnia 1945 roku został zmobilizowany przez wydział kontrwywiadu 203 armijnego rezerwowego pułku strzeleckiego Armii Czerwonej, stacjonującego wówczas na terenie Prus Wschodnich, i w stopniu starszego szeregowego przydzielony na stanowisko sanitariusza 2 kompanii strzeleckiej 785 pułku strzeleckiego ze składu 144 Dywizji Strzeleckiej 65 Korpusu Strzeleckiego 5 Armii 3 Frontu Białoruskiego. Przerzucony wraz ze swoim oddziałem na wschód, wziął udział w radzieckim ataku na Japonię (operacja kwantuńska). Poległ 13 sierpnia 1945 roku w walkach o miasto Muling w Mandżurii.
Wspomnienia / relacje: Jak informuje Vladimir Mel’nikov, zięć siostry weterana: "Od krewnych Piotra wiadomo, że pracował on w rodzinie, ponieważ ona była zamożna. Rodzina posiadała nadział ziemi z dużym drewnianym domem w centrum wsi, kilkoma końmi, krowami i drobniejszym bydłem. Razem z bratem Wasylem Piotr grał w orkiestrze na wiejskich festynach i weselach".
Historia pochówku:
Źródła: Archiwum rodzinne / rodzinna tradycja (zebr. Vladimir Mel’nikov, zięć siostry weterana).

Klewżyc Piotr, Klewzyc Petro, [w:] Baza programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką", http://www.straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie [dostęp: 29 maja 2015].

Uwagi: Pochowany pierwotnie w mogile zbiorowej w m. Muling (Chiny), skąd jesienią 1945 r. został ekshumowany na obecne miejsce spoczynku.
Ostatnie zmiany: 2015-05-29 22:49:56 przez redakcja | Jeżeli chcesz uzupełnić lub zmienić dane wciśnij -

Zdjęcia, dokumenty, pamiątki

Piotr Klewżyc (z prawej) z przyjacielem przed powołaniem do odbycia zasadniczej służby wojskowej; Łuniniec, 1936 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Piotr Klewżyc (siedzi pierwszy z lewej) w towarzystwie żołnierzy 64 pułku piechoty, m.in. Sergiusza Szkuta i Grzegorza Mroczkowskiego (siedzą z prawej) z rodzinnej wsi Sienkiewicze; Grudziądz, 1938-1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych).Piotr Klewżyc jako członek orkiestry 64 pułku piechoty podczas wojskowej parady; Poznań, 1939 r. (fot. ze zbiorów rodzinnych).Piotr Klewżyc (w środku) na fotografii przesłanej rodzinie z niemieckiego obozu jenieckiego (fot. ze zb. rodzinnych).Piotr Klewżyc (z prawej) na fotografii przesłanej babci z niemieckiego obozu jenieckiego (fot. ze zb. rodzinnych).Rewers fotografii Piotra Klewżyca przesłanej babci z niemieckiego obozu jenieckiego (fot. ze zb. rodzinnych).Piotr Klewżyc na fotografii przesłanej rodzinie z niemieckiego obozu jenieckiego (fot. ze zb. rodzinnych).Rewers fotografii Piotra Klewżyca przesłanej przyjacielowi z niemieckiego obozu jenieckiego (fot. ze zb. rodzinnych).Pismo ws. Piotra Klewżyca otrzymane przez członków rodziny weterana z Archiwum Państwowego Obwodu Brzeskiego w Brześciu (dok. ze zb. rodzinnych).Pisma ws. Piotra Klewżyca otrzymane przez członków rodziny weterana z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w Podolsku (dok. ze zb. rodzinnych).

Komentarze