» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: JABŁOŃSKI
Imię Tomasz
Data śmierci 13 marzec 1982
Miejsce śmierci: Golub-Dobrzyń

Życiorys:
Tomasz Jabłoński urodził się 10 listopada 1914 roku w Witkach, pow. Lubaczów w chłopskiej rodzinie Tomasza i Anieli z Samogalskich. Po ukończeniu szkoły podstawowej zatrudniał się u bogatych rolników. W 1936 roku wraz z rodzicami przeprowadził się z do Golubia-Dobrzynia. Pracował jako listonosz w Lipnicy, pow. Wąbrzeźno. Od 24 marca 1937 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 14 pułku piechoty

Aktualności

Przed 86 laty wybuchła II wojna światowa

Niszczenie przez Policję Wolnego Miasta Gdańska polskiej bariery granicznej (niemiecka propagandowa fotografia pozowana, źródło: Wikimedia Commons).Dzisiaj mija 86 lat od wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

więcej »

Święto Wojska Polskiego 2025

Święto Wojska Polskiego (fot. Halibutt, Wikimedia Commons)15 sierpnia 2025 r. obchodzimy Święto Wojska Polskiego ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na posiedzeniu z 30 lipca 1992 r. Nawiązuje ono do tradycji Święta Żołnierza wprowadzonego na mocy rozkazu Ministra Spraw Wojskowych z 4 sierpnia 1923 r. dla upamiętnienia bitwy warszawskiej stoczonej latem 1920 r. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
po 73 latach...w poszukiwaniu swojego ojca,którego nigdy nie widział...Mój tata-Mieczysław Kmieciak.Jedna ze zbiorowych tablic epitafijnych mogiły zbiorowej(I) poległych i zmarłych od ran żołnierzy września 1939r., Cmentarz Wojskowy pw. św. Jerzego - Łódź, ul. Wojska Polskiego 149. Wśród upamiętnionych – Jan Gruszczyński. (fot. Zbigniew Adamas, 06.05.2011r.)Ppor. Jan Kaszuba upamiętniony (jako Kazimierz Słome) na jednej z dwudziestu jeden zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w Ścianę Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 08. 09. 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).Jan Szymkowiak jako robotnik przymusowy w Niemczech w latach II wojny światowej (fot. ze zb. rodzinnych).Poznań, dn. 2 lipca 1936 r. Plut. Stanisław Szczepaniak (drugi z prawej) wraz z narzeczoną Edytą Ciecińską na spotkaniu towarzyskim żołnierzy 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich (fot. NN; zbiory Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PA_033, udostępnił Piotr Balcer], sygn. OK_025681, http://foto.karta.org.pl/fotokarta/OK_025681.jpg.php).