» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ROGUSZCZAK
Imię Stanisław
Data śmierci 2 luty 1980
Miejsce śmierci: Cielcza

Życiorys:
Stanisław Roguszczak urodził się 23 września 1914 roku w Cielczy jako syn Józefa Roguszczaka i Marianny z Matysiaków. Mieszkał w Cielczy, gdzie w 1928 roku ukończył pięcioklasową szkołę powszechną. Pracował jako konduktor na kolei. 2 kwietnia 1937 roku został powołany do odbycia służby wojskowej w 68 pułku piechoty we Wrześni, w którym przydzielono go do 3 kompanii. Po mobilizacji przeprowadzonej

Aktualności

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Pamiętajmy o zmarłych

Święto Zmarłych (fot. Pexels / Pixabay)

1 i 2 listopada 2025 r. obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzając rodzinne groby, nie zapominajmy o mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przelali swą krew w obronie Ojczyzny w trakcie kampanii polskiej we wrześniu 1939 r., a także o miejscach spoczynku osób cywilnych – niewinnych ofiar działań wojennych sprzed 86 lat.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Rtm. Stanisław Łubieński (z lewej) w towarzystwie rtm. Andrzeja de Myszki-Chołoniewskiego-Kostórkiewicza w trakcie kursu w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie (fot. ze zbiorów rodzinnych Jerzego de Myszki Chołoniewskiego).Projekt tabliczki epitafijnej z dokumentacji odnowienia mogił żołnierskich w 2003r. na cmentarzu wojskowym w KiernoziKarta pocztowa adresowana do Krystyny Kowalczyk w Bydgoszczy nadana 18 grudnia 1942 r. z Oflagu II E przez kpt. Stanisława Cylkowskiego, właściciela Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy i byłego pracodawcę jej ojca Franciszka Kowalczyka, s. 2 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Zaświadczenie potwierdzające pobyt Jan Glapki w niemieckich obozach jenieckich wystawione 24 czerwca 1999 r. przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu (dok. ze zb. rodzinnych).Wycinek mapy sytuacyjnej z położeniem wojsk armii "Poznań" i "Pomorze" w czasie bitwy nad Bzurą we wrześniu 1939 r. z zadaniami 26 Dywizji Piechoty i sąsiadów (oprac. Gabriel Sędkowski).