» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: POPEK
Imię Władysław
Data śmierci 19 lipiec 2001
Miejsce śmierci: Bydgoszcz

Życiorys:
Władysław Popek urodził się 10 maja 1915 roku w Niechanowie w powiecie Gniezno jako syn Wojciecha Popka i Józefy z Marchwickich. Od 13 lutego 1936 do 20 września 1937 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową na stanowisku zamkowego w baterii płaskonośnej w 17 Pułku Artylerii Lekkiej w Gnieźnie, początkowo w stopniu kanoniera, następnie - bombardiera. Od 23 marca 1939 roku uczestniczył w 10-tygodnio

Aktualności

Radosnych Świąt Wielkiej Nocy!

Radosnych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. falco / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Wydzielona kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. - cm. rz-kat. w Modlnej. Wśród poległych upamiętnionych – Antoni Garstkiewicz. Stan z dn. 01.11. 2011 r. [fot. Staszek Słomczyński "staahoo"(Łódź)].W oflagu działał teatr .Na zdjęciu fragment sztuki "Spadkobierca" odegrany przez zespół dramatyczny obozu jeńców Oflag IIE w maju 1943 r w NeubrandenburguKarta pocztowa adresowana do Krystyny Kowalczyk w Bydgoszczy nadana 18 grudnia 1942 r. z Oflagu II E przez kpt. Stanisława Cylkowskiego, właściciela Hurtowni i Wytwórni drogeryjno-aptecznej „Hadroga” z Bydgoszczy i byłego pracodawcę jej ojca Franciszka Kowalczyka, s. 2 (dok. udostępniony Redakcji Portalu przez Panią Krystynę Kowalczyk; obecnie w zbiorach Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą).Książeczka wojskowa ppor. Wincentego Dąbrowy przestrzelona niemieckim pociskiem podczas egzekucji (archiwum rodzinne).- Tablica epitafijna na krzyżu mogiły Józefa Gołka w kwaterze wojskowej zmarłych od ran żołnierzy września 1939r. - Cmentarz Rzymskokatolicki pw. Św. Antoniego w Łodzi, ul. Solec 11 - „Mania”. Krzyż na mogile został umieszczony przez najbliższą rodzinę poległego. Wyraźnie zapisane nazwisko "Gołek". Na skutek upływu czasu bardzo wyblakła archiwalna fotografia poległego. (fot. Zbigniew Adamas)