» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: WALICKI
Imię Marian
Data śmierci 19 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Dąbrówka

Życiorys:
Marian Walicki urodził się 4 lutego 1911 r. w rodzinnym majątku Sawicze w powiecie Wołożyn. Był synem ziemianina Kazimierza Walickiego i Marii Rotkiewiczówny. Elementarne wykształcenie otrzymał w domu, po czym w wieku 10 lat został wysłany do Wilna, gdzie w 1931 r. zdał maturę w Państwowym Gimnazjum im. Joachima Lelewela. W tym czasie uprawiał lekką atletykę, piłkę nożną i narciarstwo, a ponadto w

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Ogólne rozmieszczenie jednostek Armii Poznań w pierwszej fazie Bitwy nad Bzurą, oprac. G. Sędkowski, marzec 2014 (dok. ze zb. G. Sędkowskiego). Karta poszukiwań sporządzona 26 sierpnia 1940 r. w Oddziale w Łodzi Niemieckiego Czerwonego Krzyża w związku z poszukiwaniem zaginionego Józefa Bilickiego przez żonę (dok. ze zb. Biura Informacji i Poszukiwań PCK w Warszawie, reprodukcja w archiwum rodzinnym).Romuald Ławicki upamiętniony na imiennej tabliczce epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Błoniu. Stan z dn. 5 października 2008 r. (fot. udostępniła: Barbara Knorr-Piotrowska).Awers karty pocztowej z zawiadomieniem o śmierci Zenona Krzywińskiego nadanej 14 listopada 1939 r. do rodziny zmarłego w Poznaniu przez ppłk. dr. Jana Pęskiego, komendanta w szpitala wojennego w Sochaczewie (dok. ze zb. rodzinnych).Bogdan Ginter upamiętniony na jednej z tablic epitafijnych grobu rodzinnego w Szklarskiej Porębie (udostępnił: Marek Janowski; "Znałem Pana Gintera osobiście, był kolegą mojego ojca, ppor. Władysława Janowskiego z 68 pp. Pozdrawiam. Marek Janowski").