» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: GRUSZEWICZ
Imię Józef
Data śmierci 1988
Miejsce śmierci: Łowicz

Życiorys:
Józef Gruszewicz urodził się 11 maja 1901 roku w Kiernozi w powiecie Gostynin (obecnie: powiat łowicki) jako syn Walentego i Weroniki z Baranowskich małżonków Gruszewiczów. Ukończył czteroklasową szkołę powszechną w Łowiczu, po czym praktykował jako terminator szewski u swojego ojca. Od 1922 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 18 pułku piechoty w Skierniewicach, a następnie pozostał w tymże

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Odpis pisma Biura Informacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie z dn. 2 grudnia 1940 r. ws. poszukiwania Jana Myszkiera przesłane w załączeniu do pisma Sekcji Informacyjnej Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Łodzi z dn. 17 grudnia 1940 r. skierowanego do jego żony Zofii Myszkier w Wysinie (dok. ze zb. rodzinnych).Por. Tadeusz Jeziorowski - granitowa tablica z pierwotnego miejsca spoczynku, zbiorowa mogiła żołnierzy WP, Cm. Wojsk. pw. św. Jerzego w Łodzi. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 03.11.2011r.)List sołtysa wsi Kresy B Józefa Sałacińskiego do Zofii Myszkier w Wysinie z dn. 20 lutego 1941 r. ws. miejsca spoczynku jej poległego męża Jana Myszkiera (dok. ze zb. rodzinnych).Legitymacja oficerska ppor. Franciszka Karabanika wystawiona przez 14 pułk piechoty we Włocławku (dok. ze zb. rodzinnych, udostępniła: Beata Bukowska).Aleksander Strachej upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej w obrębie kwatery wojennej na cm. parafialnym w Zdunach. Stan z dn. 24. 07. 2011 r. (fot. Michał Borkowski).