» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: KOWALSKI
Imię Stanisław Marian
Data śmierci 25 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Warszawa, na Ochocie

Życiorys:
Stanisław Marian Kowalski urodził się 6 maja 1912 roku w Bobowej w Galicji jako syn Stanisława i Marii z Kiełtyków. W rodzinnej miejscowości ukończył szkołę powszechną i do czasu zasadniczej służby wojskowej pracował jako pomocnik masarza u swojego ojca. W połowie lat 30. odbywał zasadniczą służbę wojskową w 1 pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Następnie znalazł zatrudnienie jako listono

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Franciszek Zajączkowski upamiętniony na tablicy epitafijnej na jednej z mogił zbiorowych kwatery wojennej na cm. parafialnym w Rawie Mazowieckiej, ul. Tomaszowska. Stan z dn. 20. 02. 2011 r. (fot. Mariusz Kwapisz).Dowód osobisty Adama Strusia wydany 12 sierpnia 1921 r. przez Komendę Policji Państwowej m. Łodzi (dok. ze zb. rodzinnych, fot. Artur Polit).Akt zgonu Zygmunta Karczemnego wystawiony 20 czerwca 1940 r. w kancelarii  parafii rzymskokatolickiej pw. św. Michała w Warszawie [źródło: Archiwum Archidiecezjalne Warszawskie, Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej pw. św. Michała w Warszawie (Mokotowie), Księga zgonów 1940-1941, akt nr 502/1940].Mjr Jan Światowiec z żoną Anną oraz Jadwigą Wodecką podczas balu w kasynie oficerskim 29 pułku Strzelców Kaniowskich w Kaliszu, 1936 r. (fot. z albumu Bolesława Wodeckiego w zb. rodzinnych Wojciecha Millera).por. Lucjan Gmachowski /pierwszy z lewej/ jako oficer łącznikowy w czasie defilady w 1939 r. Defiluje 72 kompania CKM na taczankach, na czele kompani jej dowódca ppor. Bogdan Ginter.