» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: JANISZEWSKI
Imię Wacław
Data śmierci 1 wrzesień 1990
Miejsce śmierci: Włocławek

Życiorys:
Wacław Janiszewski urodził się 26 listopada 1900 roku w Szczawinie Kościelnym w powiecie Gostynin jako syn Wincentego i Franciszki z Truszkowskich. Mając 13 lat, ukończył szkołę rosyjsko-polską w zakresie 3 klasy. W wieku 16 lat rozpoczął pracę z ojcem w budownictwie wiejskim. Od 1 lutego 1920 roku odbywał służbę wojskową. Po ukończeniu szkoły rekrutów od 15 listopada 1920 do 15 kwietnia 1921 roku

Aktualności

Bitwa nad Bzurą - to już 86 lat

Żołnierze niemieccy przy moście w Sochaczewie, zniszczonym w trakcie walk nad Bzurą we wrześniu 1939 r. (fot. ze zb. Andrzeja Kornackiego).86 lat temu rozpoczęło się największe i najkrwawsze starcie zbrojne kampanii polskiej 1939 r. – bitwa nad Bzurą. Walki toczone przez blisko dwa tygodnie przez polskie armie 'Poznań' i 'Pomorze' na rozległych obszarach południowo-zachodniego Mazowsza i środkowej Polski były zarazem jedyną przeprowadzoną na tak wielką skalę operacją zaczepną przeciwko III Rzeszy do 1941 r.

więcej »

Przed 86 laty wybuchła II wojna światowa

Niszczenie przez Policję Wolnego Miasta Gdańska polskiej bariery granicznej (niemiecka propagandowa fotografia pozowana, źródło: Wikimedia Commons).Dzisiaj mija 86 lat od wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
upamiętniony na jednej z dwudziestu jeden zbiorczych imiennych tablic epitafijnych wmurowanych w Ścianę Pamięci w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Łęczycy, ul. Kaliska. Stan z dn. 8 września 2011 r. (fot. Zbigniew Adamas).Franciszek Kubiak, Eugeniusz Kubiak i Władysław Jaroszewski – Cmentarz parafialny w Piątku, wspólna mogiła. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 30.05.2011r.)Szarża 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich pod Wólką Weglową według Edwarda Mesjasza.W centralnej części kapral Maziarski na rannej "Topoli" przekazuje sztandar kapralowi Czechowi.
Ze zbioru Krzysztofa Gożdzika.Świadectwo ukończenia przez Wacława Szmytkowskiego kursu przysposobienia wojskowego II stopnia wystawione 10 czerwca 1929 r. przez Obwodowego Komendanta Przysposobienia Wojskowego w Jarocinie przy Dowództwie 70 pułku piechoty (dok. ze zb. rodzinnych; udostępniła: Mirosława Marciniak, Wilkowyja, https://pl-pl.facebook.com/wilkowyja.lutynia.mlyn/).Pozycje i kierunki przemarszu oddziałów 26 Dywizji Piechoty, do której przydzielono Leona Wasiaka, w końcowej fazie bitwy nad Bzurą w dniach 17-18 września 1939 r. (źródło: Wikipedia).