» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: JANISZEWSKI
Imię Wacław
Data śmierci 1 wrzesień 1990
Miejsce śmierci: Włocławek

Życiorys:
Wacław Janiszewski urodził się 26 listopada 1900 roku w Szczawinie Kościelnym w powiecie Gostynin jako syn Wincentego i Franciszki z Truszkowskich. Mając 13 lat, ukończył szkołę rosyjsko-polską w zakresie 3 klasy. W wieku 16 lat rozpoczął pracę z ojcem w budownictwie wiejskim. Od 1 lutego 1920 roku odbywał służbę wojskową. Po ukończeniu szkoły rekrutów od 15 listopada 1920 do 15 kwietnia 1921 roku

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Lasek w pobliżu pierwotnego miejsca pochówku Jana Myszkiera we wsi Janów (d. Kresy B), w którym zachowały się okopy oddziałów Wojska Polskiego z kampanii 1939 r. (z nich najprawdopodobniej wyszło polskie natarcie na pozycje niemieckie) i mogiła dwóch żołnierzy nieekshumowanych od czasów wojny (inf. i fot. Tomasz Krzemiński, dn. 03. 08. 2011 r.).Strz. Roman Mackiewicz – fragment zbiorowej imiennej tablicy epitafijnej kwatery wojennej w Łęczycy. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Kaziemierz Dorożyński, upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej w obrębie kwatery wojennej na cmentarzu rzymskokatolickim w Mistrzewicach Nowych.Książeczka wojskowa Franciszka Wiry wydana po zakończeniu II wojny światowej w Sieradzu przez Wojskową Komendę Rejonową nr 1 R.K.U. Łask, s. 1 (dok. ze zb. rodzinnych).Fotografia ta pochodzi z książki autorstwa pana 
Rajmunda Kuczmy pt. Wobronie ojczyzny 
Bydgoski Batalion Obrony Narodowej 
Na zdjęciu mój dziadek ze swoimi towarzyszami broni podczas powrotu z ćwiczeń .