» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: NOWAK
Imię Józef
Data śmierci 11 październik 1939
Miejsce śmierci: Rawa Mazowiecka

Życiorys:
Urodził się 17. III. 1910 r. w Brennie. W dniu 13. III. 1934 r. przebywał w szpitalu wojskowym z powodu zapalenia wyrostka robaczkowego (fotografia z tego dnia z widoczną kartą informacyjną i kilkoma innymi żołnierzami). W listopadzie 1937 r. ożenił się z Marianną zd. Miś. 25. VIII. 1938 r. urodził się jego jedyny syn Ludwik. Zmobilizowany został 24. VIII. 1939 r. Ranny w kampanii wrześniowej. Zgi

Aktualności

Bitwa nad Bzurą - to już 86 lat

Żołnierze niemieccy przy moście w Sochaczewie, zniszczonym w trakcie walk nad Bzurą we wrześniu 1939 r. (fot. ze zb. Andrzeja Kornackiego).86 lat temu rozpoczęło się największe i najkrwawsze starcie zbrojne kampanii polskiej 1939 r. – bitwa nad Bzurą. Walki toczone przez blisko dwa tygodnie przez polskie armie 'Poznań' i 'Pomorze' na rozległych obszarach południowo-zachodniego Mazowsza i środkowej Polski były zarazem jedyną przeprowadzoną na tak wielką skalę operacją zaczepną przeciwko III Rzeszy do 1941 r.

więcej »

Przed 86 laty wybuchła II wojna światowa

Niszczenie przez Policję Wolnego Miasta Gdańska polskiej bariery granicznej (niemiecka propagandowa fotografia pozowana, źródło: Wikimedia Commons).Dzisiaj mija 86 lat od wybuchu II wojny światowej. Ten największy i najtragiczniejszy w skutkach konflikt zbrojny w dziejach ludzkości rozpoczął się 1 września 1939 r. niemieckim atakiem na Polskę. Wojna miała potrwać 6 długich lat, angażując 61 państw i pochłaniając kilkadziesiąt milionów ofiar, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Kpr. Henryk Urbański - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Kompania Zamkowa Prezydenta Rzeczypospolitej (1938 lub 1939r); podobno na tej fotografii znajduje sie Edmund TataraSzkic natarcia 37 pułku piechoty na Skierniewice, oprac. G. Sędkowski, wrzesień 2013 (dok. ze zb. G. Sędkowskiego).Karta rzemieślnicza nr 673 wydana Janowi Myszkierowi dn. 12 stycznia 1935 r. przez Starostę Powiatowego Kościerskiego (dok. ze zb. rodzinnych).Odpis pisma Biura Informacyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie z dn. 2 grudnia 1940 r. ws. poszukiwania Jana Myszkiera przesłane w załączeniu do pisma Sekcji Informacyjnej Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Łodzi z dn. 17 grudnia 1940 r. skierowanego do jego żony Zofii Myszkier w Wysinie (dok. ze zb. rodzinnych).