» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BARTKOWIAK
Imię Florian Czesław
Data śmierci 26 wrzesień 1939
Miejsce śmierci: Warszawa, Nowe Miasto

Życiorys:
Florian Czesław Bartkowiak urodził się 18 kwietnia 1913 roku w Königswille w Cesarstwie Niemieckim (dzisiejsza Królewska Wola, powiat oleśnicki, województwo dolnośląskie) jako syn Władysława i Anastazji z Kmiećkowiaków. W 1914 roku wraz z rodzicami i rodzeństwem wrócił do Wielkopolski. W roku 1922 przeniósł się do Leszna, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej, a następnie do miejscowego gimnazjum

Aktualności

Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości (fot. _Alicja_ / Pixabay) 11 listopada br. przypada 107. rocznica podpisania układu rozejmowego w Compiègne kończącego I wojnę światową. Klęska zaborców w 1918 r. przyniosła nam, Polakom, upragnioną niepodległość, którą odzyskaliśmy po długich 123 latach niewoli. Dla upamiętnienia tego wydarzenia corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.

więcej »

Pamiętajmy o zmarłych

Święto Zmarłych (fot. Pexels / Pixabay)

1 i 2 listopada 2025 r. obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Odwiedzając rodzinne groby, nie zapominajmy o mogiłach żołnierzy Wojska Polskiego, którzy przelali swą krew w obronie Ojczyzny w trakcie kampanii polskiej we wrześniu 1939 r., a także o miejscach spoczynku osób cywilnych – niewinnych ofiar działań wojennych sprzed 86 lat.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Strz. Leon Nowacki - Tablica pamiątkowa w obrębie kwatery wojennej - cmentarz parafii rzymskokatolickiej pw. Najświętszej Marii Panny Królowej i św. Aleksego w Tumie. (fot. Zbigniew Adamas, w dn. 08.09.2011r.)Adam Struś upamiętniony na jednej z sześciu zbiorczych imiennych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Dobrzykowie (fot. udostępnił: Artur Polit)Legitymacja osobista nr 399 por. Władysława Ewarysta Duczmalewskiego wystawiona dn. 8 stycznia 1937 r. przez Ministerstwo Spraw Wojskowych (dok. ze zb. rodzinnych).Od lewej: 
pułkownik Józef Liwacz - dowódca 50 pułku piechoty
pułkownik Antoni Żurakowski - dowódca 24 pułku piechoty
Prezydent RP Ignacy Mościcki
generał brygady Juliusz Drapella - dowódca 27 Dywizji Piechoty
podpułkownik Andrzej Juliusz Uthke - dowódca 27 pułku artylerii lekkiej
podpułkownik Jerzy Wroczyński - dowódca 23 pułku piechotyTablica pamiątkowa wmurowana niegdyś w ścianę domu w Żdżarowie, pow. sochaczewski, z którego w dniu 16 września 1939 r. kpt. Ludwik Głowacki kierował ogniem 6 baterii 17 pułku artylerii lekkiej w starciu z niemieckimi czołgami pod Ruszkami (fot za: www.odkrywca.pl).