» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ŁYSZ
Imię Leonard
Data śmierci 10 listopad 1974
Miejsce śmierci: Kirchheimbolanden (Niemcy)

Życiorys:
Leonard Łysz urodził się 12 października 1909 roku w Brześciu nad Bugiem jako syn Stanisława Łysza, naczelnika miejscowej stacji kolejowej, i Stefanii z Siedleckich. Studiował na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W trakcie studiów był członkiem korporacji akademickiej "Zagończyk", m.in. w roku akademickim 1932/1933 pełnił funkcję wiceoldermana organizacji.

Aktualności

Szczęśliwego Nowego Roku 2026!

Szczęśliwego Nowego Roku 2026! (rys. G Halpin (Nature-Inspires) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2026 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Radosnych świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie (rys. geralt / Pixabay)Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Tadeusz Józef Łossowski (na czele kolumny) jako żołnierz Wojska Polskiego, 1939 r. (fot. ze zb. rodzinnych)."Krótki opis dokonany przez któregoś z żołnierzy. Jest tylko mały błąd w nazwisku. O ile dobrze wiem, pochowanych razem było czterech żołnierzy, których trzech /chyba/ udało mi się zlokalizować na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W tym czasie /ok. 15 lat temu/ nie mogłem odnaleźć grobu Stanisława. Jest tylko grób symboliczny /grób rodzinny/ na cmentarzu w Gołyminie" (Włodzimierz, bratanek pochowanego).Ppor. Teodor Stelmaszyk upamiętniony na imiennej tablicy epitafijnej na mogile zbiorowej na cm. parafialnym w Bielawach. Stan z dn. 11. 08. 2012 r. (fot. Błażej Kucharski).Tomasz Jabłoński (siedzi pierwszy z prawej) wraz z kolegami w koszarach 14 pułku piechoty we Włocławku lub w obozie jenieckim (fot. ze zb. rodzinnych). "Może ktoś rozpozna innych żołnierzy" (Lech Jabłoński).Wydzielona kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. - cm. rz-kat. w Modlnej. Wśród poległych upamiętnionych – Antoni Stefańczuk. Stan z dn. 01.11. 2011 r. [fot. Staszek Słomczyński "staahoo"(Łódź)].