» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BEREZOWSKI
Imię Antoni
Data śmierci 13 wrzesień 1975
Miejsce śmierci: Warszawa

Życiorys:
Antoni Berezowski urodził się 16 marca 1894 roku jako syn Piotra i Marii z Wróblewskich małżonków Berezowskich. W latach 1919-1920 brał udział w powstaniu wielkopolskim, a następnie w wojnie polsko-bolszewickiej. Po wojnie, zweryfikowany w stopniu kapitana służby stałej piechoty ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 roku, służył w 57 pułku piechoty w Poznaniu, gdzie pełnił różne funkcje. W latac

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Bielawy, mogiła zbiorowa. Stan z 2016 r. (fot. Elżbieta Zachara).Sanitariuszka Anna Borowska upamiętniona na jedna z imiennych zbiorczych tablic epitafijnych kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym w Giżycach. Stan z dn. 31. 10. 2010 r. (fot. K.P.).Kpt. Józef Rodzeń (siedzi czwarty z lewej w pierwszym rzędzie) wśród kadry oficerskiej i absolwentów szkoły podoficerskiej 14 pułku piechoty we Włocławku, m.in. (siedzących w pierwszym rzędzie) płk. Mikołaja Bołtucia (czwarty z prawej), płk. Franciszka Sudoła (piąty z lewej), ppłk. Władysława Dzióbka (trzeci z prawej), mjr. Jana Łobzy (drugi z prawej) i ppor. Mieczysława Nejmana (drugi z lewej), 10 marca 1939 r. (fot. ze zb. Mariana Ropejki).Łukasz Ciepliński upamiętniony na pomniku - symbolicznej mogile ku czci siedmiu członków IV Zarządu Głównego WiN zamordowanych 1 marca 1951 r. wystawionym na cmentarzu w Rzeszowie-Wilkowyi (fot za: Jakimek-Zapart 2008, s. 47).Legitymacja kpt. Bronisława Kalinowskiego jako kawalera Orderu Wojennego "Virtuti Militari" wystawiona 27 lipca 1962 r. przez Biuro Kapituły Orderu w Londynie (repr. dok. udostępnił: Lech Tritt).