» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: ROGUSZCZAK
Imię Stanisław
Data śmierci 2 luty 1980
Miejsce śmierci: Cielcza

Życiorys:
Stanisław Roguszczak urodził się 23 września 1914 roku w Cielczy jako syn Józefa Roguszczaka i Marianny z Matysiaków. Mieszkał w Cielczy, gdzie w 1928 roku ukończył pięcioklasową szkołę powszechną. Pracował jako konduktor na kolei. 2 kwietnia 1937 roku został powołany do odbycia służby wojskowej w 68 pułku piechoty we Wrześni, w którym przydzielono go do 3 kompanii. Po mobilizacji przeprowadzonej

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Władysław Dzieliński podczas kręcenia filmu "Szarża, czyli przypomnienie kanonu" w reżyserii Krzysztofa Wojciechowskiego (fot. udostępnił: Krzysztof Gożdzik).Zdjęcie wykonane na miejscu rozstrzelania żołnierzy BBON w 73-cią rocznicę.
Sochaczew-BoryszewErwin Jan SZEIB (stoi z prawej) z rodzicami i rodzeństwem. Fotografia z 1932 r. (archiwum rodzinne)Józef Bindas upamiętniony na jednej ze zbiorczych imiennych tablic epitafijnych mogiły zbiorowej na cmentarzu parafialnym w Nieborowie. Stan z dn. 28. 09. 2015 r. (fot. Błażej Kucharski).Artykuł z cyklu pt. Gdzie żołnierze z tamtych lat... autorstwa Czesława Sobeckiego opublikowany w wydaniu z 12-13 lutego 1972 r. "Gazety Pomorskiej" (ukazującej się w Bydgoszczy). "Z tego artykułu dowiedzieliśmy się, gdzie jest pochowany mój wujek - Alfons Wojciechowski" (Lidia Wedel z d. Wojciechowska, bratanica poległego).