» wyszukiwanie zaawansowane

O projekcie

Witamy na portalu „Bohaterowie Bitwy nad Bzurą”, który stworzyliśmy, pragnąc w nowoczesny i niekonwencjonalny sposób uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 roku. Na portalu znajduje się profesjonalna, multimedialna i interaktywna baza danych poległych z wyszukiwarką, wirtualna ściana pamięci z nazwiskami ofiar walk, galerie cmentarzy, kwater i mogił wojennych, pomników i miejsc pamięci narodowej oraz jednostek wojskowych biorących udział w walkach. Zarejestrowanym użytkownikom oferujemy możliwość współtworzenia portalu, a więc m.in. uzupełniania, modyfikacji i komentowania poszczególnych biogramów, załączania wspomnień, fotografii, dokumentów, pamiątek, wreszcie… zapalenia wirtualnej świeczki. Serdecznie zapraszamy do korzystania z portalu.
więcej »

Karty poległych

Nazwisko: BARANOWSKI
Imię Zdzisław Antoni
Data śmierci marzec 1965
Miejsce śmierci: Genewa (Szwajcaria)

Życiorys:
Zdzisław Antoni Baranowski urodził się 23 sierpnia 1898 roku w Gorzyczkach w województwie poznańskim jako syn Stanisława i Zofii z Filipowskich. Dorastał w patriotycznej atmosferze. W wieku 13 lat jako uczeń gimnazjum dla chłopców w Kępnie wstąpił do Towarzystwa Tomasza Zana. Ta tajna organizacja zajmowała się nauczaniem języka polskiego, historii Polski, a także krzewiła patriotyczne postawy wśró

Aktualności

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy! (fot. Kornelia Thor / Zauberei / Pixabay) Członkowie zespołu redakcyjnego życzą wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii zdrowych, pogodnych, pełnych spokoju, nadziei i radości Świąt Wielkiej Nocy.

więcej »

Szczęśliwego Nowego Roku 2025!

Szczęśliwego Nowego Roku 2025! (rys. Gerd Altmann (geralt) / Pixabay)Serdeczne życzenia pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku 2025 wszystkim użytkownikom, współpracownikom i sympatykom portalu Bohaterowie1939.pl, a także badaczom i miłośnikom historii składają członkowie zespołu redakcyjnego.

więcej »

Ostatnie Komentarze

Wesprzyj portal

 
Panel logowania



 
załóż konto :: pomoc
nie pamiętasz hasła?
Ostatnie zmiany
 
więcej »
nad bzura fio mazovia
galeria
Stanisław Kasznica jako więzień Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, 1947 r. (fot. za Wikimedia Commons).W oflagu działał teatr .Na zdjęciu fragment sztuki "Spadkobierca" odegrany przez zespół dramatyczny obozu jeńców Oflag IIE w maju 1943 r w NeubrandenburguMedal "Za udział w wojnie obronnej 1939" wraz z legitymacją przyznane Czesławowi Zakrzewskiemu na mocy uchwały Rady Państwa z 20 lutego 1985 r. Uwaga: błędna informacja o imieniu ojca weterana (pamiątki ze zb. rodzinnych, fot. Sławomir Zakrzewski).A. Kościelny w KOP Wołożyn - wrzesień 1932Zawiadomienie o śmierci i pochówku kpt. Edwarda Mamunowa wysłane dn. 14 czerwca 1941 r. jego matce Weronice Mamunow przez Niemiecki Czerwony Krzyż (dok. ze zb. rodzinnych).